15 gigantów IT, którzy niegdyś rządzili światem

Jak wiemy z historii, nic nie jest wieczne. Największe imperia upadają, a na ich miejsce przychodzą kolejne. W świecie IT jest tak samo. Dawne potęgi, które decydowały o kierunkach rozwoju, dziś albo już nie istnieją, albo są dalekie od lat największej świetności. Oto piętnaście przykładów.


BlackBerry (Research in Motion)

BlackBerry jest produktem kanadyjskiej firmy Research In Motion. W latach 1999-2007 było synonimem telefonów mobilnych (nazwa "smartfony" pojawiła się później), a potem... cóż, potem został zaprezentowany iPhone, a po nim telefony z systemem Android i udział BB na globalnym rynku zaczął błyskawicznie spadać. Nie pomógł restart z nowym systemem operacyjnym (Blackberry 10), ani nowe smartfony Z10 i Q10. Od 2014 roku firma skupia się na technologiach związanych z ochroną. W kwietniu 2019 Emtek, który kupił BlackBerry Messenger, ogłosił jego wyłączenie dla użytkowników domowych.

15 gigantów IT, którzy niegdyś rządzili światem

BlackBerry 950, 1998 rok

AOL

AOL to bardzo ważny element w historii Internetu. Był pierwszym dostawcą komunikatora sieciowego. W roku 2000 jego przyszłość wyglądała świetliście, ale po połączeniu z Time Warner zaczęła się pogarszać. Rok po roku AOL tracił użytkowników, jednak w międzyczasie przejął pod swoje skrzydła takie strony, jak Techcrunch, Huffington Post i Time Warner, zmieniając się w firmę zajmującą mediami. Komunikatorowi to nie pomogło. AOL został przejęty przez Verizon, a podlegające mu witryny - oraz Tumblr - trafiły do nowo utworzonej grupy medialnej Oath.

Zobacz również:

  • Najciekawsze nadchodzące smartfony 2021 roku [Kalendarium Premier; AKTUALIZACJA 14.09.2021]
  • Najlepsza darmowa poczta e-mail. Poznaj osiem naszych propozycji

Yahoo

Yahoo na przełomie wieków było sercem anglojęzycznego internetu. Użytkownicy z całego świata odwiedzali go, aby poznać newsy, skorzystać z poczty e-mail czy interaktywnej rozrywki. Co zatem poszło nie tak? Ano, pojawiło się Google. I nagle Yahoo było zawsze dwa kroki za rywalem. Kiepskie zarządzanie witrynami oraz częste zmiany kierownictwa przyśpieszyły upadek Yahoo. Co zakrawa na ironię losu, od 16 lipca 2012 dyrektorem generalny w Yahoo była Marissa Meyer, która wcześniej pracowała w... Google. Została zatrudniona w 1999 roku jako jeden z pierwszych 20 pracowników i jako pierwsza kobieta-inżynier. 25 lipca 2016 roku Yahoosprzedano firmie Verizon Communications za 4,84 mld dolarów. Używany niegdyś przez miliony ludzi Yahoo Instant Messenger (YIM) został zamknięty.

15 gigantów IT, którzy niegdyś rządzili światem

Sun Microsystems

Sun Microsystems był niegdyś pionierem technologii, a jego korzenie sięgają lat 80-tych. To właśnie ta firma wynalazła język programowania Java, a od 2000 roku była jednym z największych graczy biznesu IT. Gdy pękła bańka internetowa, nastąpił upadek, a Sun nigdy nie wróciło do poprzedniej potęgi. Korporacje nie kupują już od niej serwerów, a pomiędzy 2001 a 2009 firma odnotowywała coroczny spadek przychodów. W 2010 przestała istnieć, przejęta przez Oracle za kwotę 7,4 miliardów USD na podstawie porozumienia podpisanego 20 kwietnia 2009 roku. W wyniku tego zmieniła nazwę na Oracle America, Inc. Pozostały po niej takie używane po dziś dzień rozwiązania, jak Java, Open Office, Netbeans, My SQL.

Napster

Napster był serwisem pozwalającym na wymianę plików pomiędzy użytkownikami i w 1999 roku spowodował prawdziwą rewolucję. Ludzie odkryli, że mogą pobierać z sieci za darmo muzykę - a czy było to legalne, czy nie, to już inna historia. Żywot tego serwisu to zaledwie dwa lata - został zamknięty postanowieniem sądu w 2001 roku. Marka została jednak odkupiona i został uruchomiony ponownie jako sklep muzyczny online. Dziś znajduje się w głębokim cieniu rywali takich, jak Spotify, Apple Music, Amazon Music czy Google Play Music. Ale tytuł pioniera w dzieleniu się muzyką pozostanie mu na zawsze.

Microsoft

Microsoft jest ciągle mocnym graczem na rynku IT i ma kolosalne dochody. Ale firma z Redmond nie jest już jedynym "imperatorem", jak miało to miejsce w latach 90-tych. Powoli, lecz nieubłaganie tracił dominację w kolejnych latach działalności - przynajmniej na rynku konsumenckim, gdzie np. przespał smartfonową rewolucję i praktycznie stracił ten sektor. Ale mając kolosalne zaplecze finansowe, walczy o powrót na szczyt - Windows 10 ma być ostatnim, wciąż rozwijanym systemem, uniknającym błędów znanych z poprzednich edycji i dostosowanym do najnowszych rozwiązań technolgoicznych.

Altavista i Geocities

Altavista i Geocities były w czasach dominacji AOL tym samym, czym dzisiaj Google i Wordpress. Były i... wykupiło je Yahoo. A to - jak już wiemy - radziło sobie coraz gorzej i w 2009 zamknęło Geocities, zaś Altavista napotkała swój kres w lipcu 2013.

15 gigantów IT, którzy niegdyś rządzili światem

Myspace

W latach 2004 i 2007 Myspace było liderem wśród sieci społecznościowych. Z serwisu korzystali zarówno zwykli użytkownicy, jak i firmy, zespoły muzyczne czy miejsca. Miało wówczas tytuł najczęściej odwiedzanej codziennie strony w sieci. W 2008 pałeczkę przejął Facebook i tak już pozostało. Jedną z przyczyn sukcesu sieci Zuckerberga było szybsze i częstsze wprowadzenie zmian oraz wygodniejszy interfejs. Myspace zostało wykupione w 2005 przez koncern medialny Ruperta Murdocha, ale liczba aktywnych użytkowników błyskawicznie spadała. W 2011 przeszedł on w ręce Justina Timberlake i Specific Media. Od tego czasu działa z umiarkowaną popularnością pod szyldem New Myspace i skupia się na rynku muzycznym. W marcu 2019 wydarzyła się największa wpadka w jego historii - na skutek błędu zostało usuniętych 50 milion plików mp3, załadowanych przez użytkowników.

Nokia

Nokia w latach 1998-2012 była marką, która sprzedawała najwięcej telefonów mobilnych, a później i smartfonów, na świecie. Potężny cios otrzymała w 2007, kiedy zadebiutował iPhone, a potem dobiły ja telefony z Androidem. Nie pomogła umowa z Microsoftem, który zaimplementował Windows Phone OS na wszystkich urządzeniach producenta, a w końcu wykupił w 2014 dział firmy odpowiedzialny za telefony mobilne. Marka telefonów Nokia wciąż jest na rynku, ale sama firma Nokia skupia się na rozwiązaniach telekomunikacyjnych. Ciekawostka - HMD Global postanowiło zrestartować markę i sprzedaje telefony z logiem firmy i systemem Android na pokładzie jako "retro mobile phones".

Gateway

Słyszeliście o Gateway? To upadła ikona IT lat 90-tych XX wieku z amerykańskiego stanu Iowa. Produkowała komputery PC w przystępnych cenach, przeznaczone na rynek konsumencki, przyczyniając się do ich popularności w USA. Ale w czasach kryzysu odczuła mocny spadek przychodów i nie pomógł plan ratunkowy - próba wejścia na rynek tanich telewizorów, kamer i ruterów. Ostatecznie firmę położyła kiepski dział pomocy technicznej. Acer wykupił ją w 2007 roku za 546 milionów euro. Jak spadła jej wartość, pokazuje to oferta z 1997 roku, kiedy chciał ją przejąć Compaq za... 5,3 miliardów euro!

15 gigantów IT, którzy niegdyś rządzili światem

Lycos

Lycos zostanie na zawsze zapamiętany jako wyszukiwarka internetowa, która była przed Google. W 1999 pełniła rolę dzisiejszego giganta. W 2000 r. Lycos połączył się z Terra Networks, czołowym dostawcą usług internetowych dla hiszpańskiego i portugalskiego obszaru językowego. Nie był to dobry pomysł, a debiut wyszukiwarki Google sprawił, że Lycos błyskawicznie przestał się liczyć. Na początku 2004 r. firma zrestrukturyzowała się, rozwijając portal do postaci obszernej wspólnoty online - z grami, newsami, pocztą e-mail i narzędziami do tworzenia stron online, natomiast oddział Lycos w USA został sprzedany w październiku firmie Daum Communications Corporation. Lycos ciągle istnieje, ale jest skarlałym cieniem tego, czym był niegdyś.

Hewlett-Packard

Historia Hewlett-Packard sięga lat 40-tych XX wieku i firma naprawdę ciężko walczyła, by stać się jedną z liczących marek z Doliny Krzemowej. Choć dziś kojarzymy ją głównie z drukarek, produkowała także komputery PC, jednak kilka nieudanych zmian strategii marketingowych sprawiło, że zaczęła radzić sobie coraz gorzej. Aktualna szefowa firmy, Meg Whitman, powoli przywraca ją do poprzedniej pozycji, jednak ciężko się spodziewać, aby HP ponownie stało się monopolistą na rynku urządzeń biurowych.

Netscape

W początkach internetu Netscape Navigator był jedyną wartą uwagi przeglądarką - miał ponad 90% rynku! Ale potem pojawił się Internet Explorer i zaczął odbierać mu użytkowników, następnie ich serca zdobył Firefox (o którym za chwilę), a potem uderzył Chrome. I to był praktycznie koniec Netscape. Ostatecznie przeglądarka została zamknięta w 2007 roku. Jednak uwaga - zanim AOL wykupił ją w 1998 roku, twórcy Netscape przekazali kod źródłowy fundacji Mozilla, dzięki czemu powstał Firefox, będący przez lata była jedynym naprawdę groźnym konkurentem dla IE.

Palm

Długo przed smartfonami i tabletami istniały PDA - Personal Digital Assistant – czyli pewnego rodzaju przenośne komputery osobiste. Pomiędzy nimi najpopularniejszym modelem był Palmpilot, produkcji Palm. Ale kres przyszedł około 2000 roku, kiedy to pojawiła się pierwsza marka w tym zestawieniu, czyli stworzone przez RIM Blackberry. Palm nie poddał się i poszedł za falą, wypuszczając kilka wysokiej jakości smartfonów - Palm Treo, Centro i Pre. W 2009 roku firma wynalazła własny system mobilny - WebOS, który zadebiutował wraz z Palm Pre. Niestety, sprzedaż urządzenia była znacznie poniżej oczekiwań, dlatego Pre okazał ostatnim produktem z logo Palm. Firmę wykupiło HP w 2010 roku i ostatecznie zamknęło.