15 lat za robaka?

24-letni Rumun Dan Dumitru Ciobanu, który jest autorem jednej z mutacji groźnego robaka MSBlast (MSBlast.F), może zostać skazany nawet na 15 lat pozbawienia wolności. W Rumunii weszło w życie nowe prawo, przewidujące taką właśnie karę za oszustwa internetowe, włamania do komputerów oraz tworzenie wirusów.

Ciobanu przyznał się do winy, aczkolwiek zaznaczył, że zmodyfikowaną przez siebie wersję robaka MSBlast wprowadził do Sieci przez przypadek, podczas testowania jego działania. Warto podkreślić, że Rumun nie jest autorem groźnego MSBlasta - jego wina polega na zmodyfikowaniu oryginalnego robaka. Ciobanu zmienił m.in. nazwę folderów, do których miał kopiować się robak oraz komunikat wyświetlany przez "insekta" po zainfekowaniu komputera. Zdaniem ekspertów, stworzona przez Rumuna wersja robaka nie była zbyt aktywna i, tym samym, nie spowodowała większych strat.

Pod zarzutem stworzenia jednej z mutacji MSBlasta (MSBlast.B) został również zatrzymany Amerykanin, Jeffrey Lee Parson. Parsonowi grozi kara 10 lat więzienia i 250 tys. USD grzywny.