15 porad dla użytkowników Galaxy S9, S10, Note 9

Kupiłeś nowego smartfona Samsunga? Koniecznie sprawdź nasze porady, które usprawnią twoją pracę na nowym urządzeniu.


Smartfony Samsunga takie, jak S10 lub Note 9 posiadają bardzo rozbudowaną nakładkę w porównaniu do Google Pixel 3 lub urządzeń z Android One. Samsung oferuje bardzo duże możliwości konfiguracji i personalizacji, które mogą być na początku przytłaczające. Dodatkowo musiałbyś poświęcić bardzo dużo czasu, aby je przetestować.

15 porad dla użytkowników Galaxy S9, S10, Note 9

Oto 15 naszych porad dla użytkowników smartfonów Samsung Galaxy z nakładką One UI. Poniższe porady dotyczą Galaxy S10 oraz Note 9, ale można je zastosować również na starszych urządzeniach takich, jak Galaxy S8, S9, Note 8 i wielu innych (po uprzednim zaktualizowaniu do One UI).

1. Mapowanie przycisku Bixby

15 porad dla użytkowników Galaxy S9, S10, Note 9

Nowe flagowe smartfony Samsunga posiadają wbudowanego asystenta Bixby, który niestety działa dużo słabiej niż np. Asystent Google. Urządzenia te posiadają również dedykowany temu asystentowi przycisk. Niestety Samsung mimo kilkukrotnych zapowiedzi nie wprowadził możliwości przypisania wywołania innej aplikacji/funkcji poprzez kliknięcie tego przycisku. Na szczęście stworzono do tego aplikację - bxActions. Przed zainstalowaniem jej, upewnij się, że choć raz uruchomiłeś Bixby i przeszedłeś przez standardowy proces konfiguracji. Następnie uruchom bxActions, przejdź przez proces konfiguracji, a następnie wybierz przycisk Bixbi [sic], aby wybrać alternatywne działanie. Możesz nawet użyć tego przycisku, aby uruchomić Asystenta Google zamiast Bixby. Niektórzy użytkownicy donoszą, że użycie tej aplikacji przyśpiesza zużycie baterii w ich smartfonach. Nie zauważyliśmy tego problemu, ale jeżeli po zainstalowaniu bxActions Twój smartfon zacznie szybciej się rozładowywać prawdopodobnie to ona będzie przyczyną.

2. Ukryj ekran startowy Bixby

15 porad dla użytkowników Galaxy S9, S10, Note 9

Domyślnie, przeciągnięcie w prawo na ekranie głównym spowoduje wyświetlenie informacji z Bixby, w tym pogody, wiadomości, wyników sportowych, kalendarza i innych. Możesz to wyłączyć, naciskając przez długi czas w dowolnym miejscu ekranu głównego. Uruchomią się wtedy ustawienia odpowiedzialne za ekran startowy. Przeciągnij w prawo i wyłącz Bixby Home.

3. Dostosuj szybkie ustawienia do swoich potrzeb

15 porad dla użytkowników Galaxy S9, S10, Note 9

Podobnie, jak w przypadku innych telefonów z systemem Android, Samsung również pozwala łatwo uzyskać dostęp do szybkich ustawień takich jak np. włączenie/wyłączenie Wi-Fi. Aby to zrobić przesuń palec z góry ekranu w dół - jeden pociągnięcie w dół pozwoli uzyskać dostęp do sześciu ulubionych przełączników, a drugi przeciągnięcie wyświetli dłuższą listę opcji. Aby zmienić kolejność tych ustawień lub usunąć je całkowicie po dwukrotnym przeciągnięciu w dół naciśnij przycisk menu, który wygląda jak trzy kropki, a następnie wybierz przycisk kolejności. Naciśnij i przytrzymaj dowolną ikonę, aby zmienić jej położenie i nie zapomnij, że możesz przeciągnąć w lewo, aby zobaczyć dodatkowe ikony.

4. Dodaj skrót jasności ekranu

15 porad dla użytkowników Galaxy S9, S10, Note 9

Domyślnie Samsung Galaxy Note 9 oraz S10 wymagają dwóch przeciągnięć z góry ekranu, aby uzyskać dostęp do suwaka jasności. Możesz jednak umieścić go na górze paska powiadomień tuż pod przyciskami. Aby to zrobić przeciągnij z góry dwukrotnie i kliknij strzałkę w dół obok paska jasności znajdującego na dole panelu z przyciskami. Wybierz Pokaż kontrolkę na wierzchu, aby suwak jasności ekranu był zawsze na wierzchu.

5. Przypisz klawisze głośności do ustawienia głośności multimediów

15 porad dla użytkowników Galaxy S9, S10, Note 9

W Android Pie, Google zmienił standardowe zachowanie klawiszy głośności do kontroli głośności mediów (takich jak muzyka i filmy) zamiast dzwonka. Klawisze głośności telefonów Samsung nadal kontrolują dzwonek domyślnie, ale można to zmienić, naciskając przycisk głośności, przeciągając w dół pasek regulacji głośności, i uruchomienie Użyj klawiszy głośności dla multimediów.

6. Tworzenie kopii zapasowych zdjęć

15 porad dla użytkowników Galaxy S9, S10, Note 9

Proces konfiguracji smartfona po pierwszym uruchomieniu nie obejmuje sposobu tworzenia kopii zapasowych zdjęć, więc po uruchomieniu telefonu trzeba będzie dodać aplikację odpowiedzialną za wykonywanie kopii zapasowych. Zdjęcia Google automatycznie tworzą kopię zapasową nieograniczonej liczby zdjęć za darmo (choć w zmniejszonej rozdzielczości, chyba że korzystasz z pamięci masowej Google Drive). Możesz również korzystać z innych usług przechowywania w chmurze, takich jak Dropbox i OneDrive.

7. Zmieść więcej aplikacji na ekranie głównym

15 porad dla użytkowników Galaxy S9, S10, Note 9

Wyświetlacze smartfonów Samsunga stały się tak duże, że szkoda, żeby ikony na ekranie głównym były tak rozproszone. Możemy umieścić więcej skrótów do aplikacji na jednym ekranie głównym przytrzymując palec w dowolnym miejscu, przechodząc do Ustawień ekranu głównego i wybierając Siatkę ekranu startowego. Możemy wybrać rozmiar 4x5, 4x6, 5x5 oraz 5x6. Dla mniejszych modeli (S8,S9,S10e) polecamy ustawienie 5x5, a dla większych (np. seria Note) 5x6. Taki sam zabieg możemy zastosować w odniesieniu do siatki ekranu startowego.

8. Dostosuj menu aplikacji

15 porad dla użytkowników Galaxy S9, S10, Note 9

Samsung oferuje kilka sposobów sortowania listy aplikacji, która jest dostępna po przesunięciu w górę z ekranu głównego. Domyślnie aplikacje można ułożyć w dowolnej kolejności, naciskając i przeciągając je. Jeśli wolisz posortować aplikacje alfabetycznie, stuknij trzy kropki po prawej stronie paska wyszukiwania, wybierz Sortuj, a następnie wybierz kolejność alfabetyczną.

9. Zamień kolejnością przyciski ekranowe

15 porad dla użytkowników Galaxy S9, S10, Note 9

W przeciwieństwie do wielu innych telefonów z systemem Android, Samsung ma przycisk powrotu po prawej stronie i przycisk ostatnio używanych aplikacji po lewej stronie. Możemy zamienić ich kolejność w Ustawieniach > Wyświetlacz > Pasek nawigacyjny, a następnie wybierając układ, który ma być ustawiony w kolejności przycisków.

10. Wyłącz automatyczne łączenie się z otwartymi Hotspotami

15 porad dla użytkowników Galaxy S9, S10, Note 9

Z jakiegoś powodu telefony z systemem Android lubią powiadamiać Cię stale, gdy dostępna jest otwarta sieć Wi-Fi, niezależnie od potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa i zawodności połączenia z przypadkowymi hotspotami. Wyłącz te powiadomienia, w Ustawieniach > Połączenia, a następnie wybierając Wi-Fi. Na następnym ekranie wybierz trzy kropki i kliknij Zaawansowane, a następnie wyłącz przełącznik Hotspot 2.0. Jeśli Twój operator ma ustawienie automatycznego połączenia z własnymi hotspotami, sugerujemy, aby również je wyłączyć.

11. Dostosuj tryb nie przeszkadzać

15 porad dla użytkowników Galaxy S9, S10, Note 9

Nie chcesz być budzony w nocy przez wzmianki w mediach społecznościowych i inne mało ważne informacje, a jednocześnie nie chcesz przegapić połączenia od ważnej dla Ciebie osoby? Utwórz własny harmonogram Nie przeszkadzać poprzez przejście do Ustawień > Powiadomienia > Nie przeszkadzać. Dotknij Włączanie według planu jako zaplanowany i ustaw godziny oraz dni tygodnia, w których chcesz uruchomić funkcję nie przeszkadzać. Następnie wybierz opcję Zezwalaj na wyjątki, aby wybrać, które alerty chcesz przepuścić. Dobrym pomysłem jest zaznaczenie funkcji Powtarzający się rozmówcy.

12. Utwórz kilka widoków pracy w dwóch aplikacjach

15 porad dla użytkowników Galaxy S9, S10, Note 9

Prawdopodobnie najnowszą funkcją w telefonach Samsunga są Powiązane aplikacje pozwalające szybko uruchomić dwie aplikacje obok siebie. To świetne rozwiązanie do słuchania muzyki podczas nawigowania w Mapach Google robienia notatek podczas przeglądania stron internetowych lub sprawdzania Twittera podczas oglądania filmu. Aby je skonfigurować, przesuń palcem w lewo na małym białym pasku po lewej lub prawej stronie ekranu, naciśnij Edytuj i wybierz opcję Utwórz Powiązane aplikacje na następnym ekranie.

Aby jeszcze lepiej wykorzystać ten panel boczny, naciśnij ikonę koła zębatego w lewym dolnym rogu ekranu podczas oglądania panelu. Stąd możesz dodać skróty do listy kontaktów, przypomnień, schowka i nie tylko.

13. Włącz tryb obsługi jedną ręką

15 porad dla użytkowników Galaxy S9, S10, Note 9

Chociaż Samsung One UI ma na celu ułatwienie obsługi jedną ręką poprzez umieszczenie przycisków w dolnej części ekranu, wiele aplikacji nie została zoptymalizowana. Możesz włączyć tryb obsługi jedną ręką, który chwilowo ogranicza użytkową przestrzeń ekranu. Przejdź do Ustawień > Zaawansowane funkcje > Ruchy i gesty > Tryb obsługi jedną ręką. Możesz uruchomić go za pomocą gestu lub wybrać, aby trzykrotne dotknięcie przycisku Home go aktywowało.

14. Uruchom tryb nocny

15 porad dla użytkowników Galaxy S9, S10, Note 9

Tryb nocny jak sama nazwa wskazuje zmienia kolory w interfejsie na bardziej stonowane i ciemniejsze. W przypadku One UI tryb nocny to nic innego, jak tryb ciemny. Po jego uruchomieniu wszelkie elementy interfejsu oraz wbudowane aplikacje zmieniają swoją kolorystykę z białej na czarną. Poza ułatwieniem z korzystania z telefonu w nocy np. podczas jazdy w samochodzie tryb nocny ma jeszcze jedną dużą zaletę. Ekrany zastosowane we flagowych modelach to panele AMOLED, które wyświetlają czerń poprzez wyłączenie pikseli. Zastosowanie trybu ciemnego pozwoli więc na wydłużenie działania ekranu. Dodatkowo zapobiegać będzie wypalaniu się panelu. Aby uruchomić tryb nocny przejdź do Ustawień > Wyświetlacz > Tryb nocny.

15. Skonfiguruj SOS

15 porad dla użytkowników Galaxy S9, S10, Note 9

Aby chronić się w sytuacjach awaryjnych, można skonfigurować funkcję SOS, która wysyła wiadomość do wybranych przez Ciebie kontaktów w nagłych wypadkach, gdy trzykrotnie wciśniesz przycisk zasilania. Opcjonalnie można również zlecić telefonowi wysłanie nagrania audio i zdjęć z przodu i z tyłu aparatu fotograficznego. Opcję można aktywować przechodząc do Ustawień > Zaawansowane funkcje > Wysyłanie wiadomości SOS. Aby ukończyć konfigurację, należy dodać co najmniej jeden kontakt alarmowy.