15 rzeczy, które powinien wiedzieć każdy użytkownik PC

Niezależnie od tego czy jesteś weteranem, czy też nowym użytkownikiem PC, powinieneś znać pewne zasady, które ułatwiają życie podczas codziennej pracy z komputerem. Przedstawiamy 15 porad, które pomogą Ci efektywniej wykorzystywać możliwości swojego urządzenia.

Myślisz, że o technologii wiesz wszystko? Jeżeli nie spotkałeś się dotąd z poniższymi poradami, nie wykorzystujesz całości swojego potencjału.

1. Nie klikaj wszystkiego dwukrotnie. Podstawa Windows: dwuklik otwiera wszystko. Nie tak otwiera się linki w przeglądarkach Internetowych, klika przyciski w oknach dialogowych, czy w zasadzie robi się cokolwiek innego - jeżeli przyzwyczaiłeś się do dwukliku, to się odzwyczaj. W ten sposób możesz minąć coś bardzo ważnego zupełnie przez przypadek, albo wysłać dwukrotnie formularz online. Jeżeli sam nie potrzebujesz tej porady, są duże szanse, że znasz kogoś, kto jej potrzebuje.

2. Używaj ukośników w odpowiednich sytuacjach. Wyjaśnijmy sobie jedno: "/" to jest slash, a to "\" jest backslash. Backslash jest wykorzystywany w konwencji opisywania ścieżek plików w systemie Windows (C:\Program Files\Cokolwiek), podczas gdy slash jest używany przy adresach internetowych (www.pcworld.pl/news/).

3. Zapisuj wiadomości o błędzie. Kiedy Twój komputer przestanie funkcjonować, zazwyczaj będzie próbował dać Ci informację dlaczego to robi - najczęściej za pomocą ciągu liter i cyfr, których nie zrozumiemy. Zapisz ten ciąg, lub zrób zrzut z ekranu, jeżeli to możliwe, abyś potem mógł wpisać tę wiadomość w Google, albo dać ją technikowi podczas ewentualnej naprawy. Jeżeli Twój komputer nie dostarczył takiej wiadomości, możesz ją sprawdzić w Centrum Akcji (w Panelu Sterowania), tam powinien znaleźć się skatalogowany w "zobacz raporty problemów" albo "wyświetl archiwum wiadomości".

4. Wskrzeszanie skasowanych plików. Kiedy kasujesz plik ze swojego komputera, czy karty pamięci, nie wymazujesz go z dysku twardego. Zamiast tego, po prostu usuwasz informacje przypisujące ten plik do danego miejsca na dysku, od tej pory komputer traktuje to miejsce jako wolną przestrzeń dyskową. Jeżeli skasujesz coś przez przypadek, programy takie jak Recuva mogą pomóc odnaleźć plik bez indeksu, dopóki nie nagrałeś w to miejsce czegoś innego.

15 rzeczy, które powinien wiedzieć każdy użytkownik PC

Nie zostawiaj swoich danych na starym dysku, użyj Boot and Nuke.

5. Wymaż cały dysk zanim go wyrzucisz. Ponieważ Twój komputer nie wymazuje danych z dysku natychmiast, gdy je kasujesz, nie możesz po prostu sformatować dysku przed jego sprzedaniem, czy wyrzuceniem, bo ktoś z użyciem małego programu do przywracania plików, będzie w stanie dobrać się do Twoich informacji. Zamiast tego użyj Darik’s Boot and Nuke.

15 rzeczy, które powinien wiedzieć każdy użytkownik PC

Potrzebny Ci totalnie nieprzydatny toolbar? Nie? Odznacz opcję jego instalacji w instalatorze.

6. Odznacz pola wyboru podczas instalacji. Wiele przydatnych aplikacji, podczas instalacji daje Ci możliwość zainstalowania dodatków takich jak toolbar - niektóre z nich uważają się za tak przydatne, że same się zainstalują dopóki nie zaznaczysz w instalatorze pola wyboru, że zdecydowanie nie chcesz, aby się instalowały. Nie tylko będą spowalniały komputer, i musiały ładować się przy każdym uruchomieniu przeglądarki przykładowo, ale również nie możesz wiedzieć jakie dane będą wysyłały. Przychodzą razem z oprogramowaniem nie dlatego, że są przydatne, ale dlatego, że autor oprogramowania dostał pieniądze za umieszczenie takich toolbarów w instalatorze. Przyjrzyj się więc, co instalujesz, zanim fizycznie naciśniesz przycisk "Instaluj" - a w nagrodę instalator nie zmieni Twojej domyślnej wyszukiwarki ani nie zainstaluje aplikacji, której nie potrzebujesz.

7. Uważaj na wirusy żyjące w dokumentach pakietu Office. Doświadczony użytkownik Microsoft Office może pomóc sobie w pracy robiąc makra we wbudowanym w pakiet Office Visual Basicu, pomogą mu one wykonywać najbardziej skomplikowane operacje automatycznie. Jednakże złośliwi programiści mogą wykorzystać te same narzędzia do stworzenia wirusa, który może zniszczyć Twoją pracę, lub jakiekolwiek dokumenty znajdujące się na dysku. Domyślnie Office ma wyłączone makra, i informuje użytkownika w momencie, gdy któryś z dokumentów chce z nich skorzystać, więc należy być w przypadku tego typu dokumentów niezwykle ostrożnym.