15 stron z wykładami wideo dla studentów
-
- 06.09.2010, godz. 12:45
Wykłady naukowe w sieci to potężna wiedza podana w najlepszy możliwy sposób. Dzięki serwisom, które dla Ciebie przygotowaliśmy, możesz przenieść się na jeden z czołowych uniwersytetów świata i dowiedzieć się czegoś nowego z wybranej dziedziny wiedzy. Akademickie nagrania wideo pozwolą Ci też popracować nad językiem angielskim i przygotować się do własnej prezentacji.

Prof. Marek Demiański to jeden z polskich uczonych, którego wykłady zobaczymy w serwisie. Oto jego wystąpienie pt. Tajemnice czarnych dziur.
VideoLectures
Kolekcja wykładów, tutoriali i warsztatów z różnych dziedzin i w różnych językach. Rozbudowana wyszukiwarka pozwala sortować materiały wg dziedziny, typu (wydarzenie, wykład, ćwiczenia) i języka. Poza największą grupą wykładów w języku angielskim, jest tu też wiele nagrań po francusku, niemiecku i słoweńsku. W serwisie znajdziesz również wystąpienia polskich fizyków i astronomów.
Zobacz również:
Academic Earth
Potężna baza wykładów profesorów z uniwersytetów, takich jak Harvard, Princeton i Yale. Wszystko po angielsku, za to często z dodatkową transkrypcją wykładów i plikami w formacie *.mp3 lub *.avi. Ponadto, do nagrań dołączone są często listy lektur, przydatne linki i dodatkowe notatki. To jedna z bogatszych stron tego typu na świecie. Zwłaszcza, że w bazie nie sama technika. Coś dla siebie znajdą też miłośnicy nauk humanistycznych. Oto wykład prof. Diany Kleiner pt. Koloseum i ówczesna architektura Rzymu (uwaga! strona wykorzystuje YouTube'a i inny serwisy wideo jako magazyn; aby otrzymać wykład wraz z notatkami i pozostałymi częściami kursu, kliknij tutaj):
YouTube - Edukacja
Kanał edukacyjny YouTube'a to świetne źródło naukowej informacji. Wśród publikujących są m.in. uczelnie Stanford, Ohio i Cambridge. Swoją stronę ma również Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie. Poza tradycyjnymi wykładami, znajdziesz tu mnóstwo doświadczeń i symulacji naukowych, a także wywiady z wybitnymi uczonymi z całego świata.
Pamiętaj, że YouTube to największa baza filmów w sieci i nie wszystkie znajdują się w oficjalnym kanale edukacyjnym. Korzystaj z wyszukiwarki. Jeśli szukasz więcej porad dotyczących serwisu, przeczytaj koniecznie artykuł "YouTube bez tajemnic!".

UMK TV
Przechodząc na polski grunt, polecić warto telewizję internetową Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Strona jest świetnie przygotowana pod względem technicznym i oferuje sporo materiałych przydatnych studentów. Są tutaj wykłady, wywiady, relacje z konferencji i imprez naukowych oraz filmy dokumentalne. Przydatne mogą się okazać instruktażowe filmiki dla pierwszego roku o tym, co i jak załatwić można na uczelni.
Studencka TV
Dobry pomysł to również szczecińska telewizja online przygotowana przez koła naukowe ZUT w Szczecinie. Międzyuczelniana stacja nie skupia się (niestety!) na wiedzy naukowej, oferując bardziej rozrywkowy program dla studentów i mieszkańców miasta. Oczywiście, wykładów też trochę jest, m.in. w tematyce nauk społecznych i przyrodoznawstwa.