15 urodziny PGP

Technologia bezpiecznego szyfrowania danych PGP (Pretty Good Privacy) obchodzi właśnie piętnaste urodziny. W momencie premiery był to pierwszy produkt tak skutecznie chroniący prywatność zwykłych użytkowników Internetu.

W 1991 roku Phil Zimmermann opracował i udostępnił technologię szyfrowania poczty internetowej PGP. Była ona dostępna za darmo i umożliwiała każdemu bezpieczne przesyłanie e-maili - ogólniej rzecz ujmując, PGP może służyć do szyfrowania i bezpiecznej wymiany dowolnych treści. PGP było w swoim czasie na tyle "mocne", że najlepiej wyposażone służby wywiadowcze były wobec niego bezradne. Z tego też powodu przeciw twórcy technologii toczyło się trzyletnie śledztwo, gdyż udostępnienie PGP całemu światu kłóciło się z zakazem eksportu technologii kryptograficznych ze Stanów Zjednoczonych. Rząd porzucił sprawę dopiero na początku roku 1996 i wtedy też Zimmermann założył firmę PGP Inc. przejętą w kolejnym roku przez Network Associates Inc.

Technologia opracowana przez Phila Zimmermanna piętnaście lat temu stała się najszerzej używaną metodą szyfrowania poczty elektronicznej, a niedawno znalazła się w gronie dwudziestu pięciu

produktów, które w ciągu minionych 25 lat najbardziej wpłynęły na użytkowników komputerów.

Więcej informacji o PGP znaleźć można na stronach Wikipedii.