16 MB cache w Intelu

Choć mówi się, że architektura NetBurst najlepsze dni ma już za sobą, Intel wcale jeszcze jej nie pogrzebał. Jedno z jej ostatnich wcieleń zobaczą właściciele serwerów - będą to układy Tulsa z 16 MB cache L3, których premiera odbędzie się w IV kwartale 2006 roku.

Układy należą do linii Xeon MP, czyli CPU przeznaczonych do pracy w konfiguracjach przynajmniej czteroprocesorowych. W modelach oznaczonych 7140M (3,4 GHz) i 7140N (3,33 GHz) znajduje się aż 16 MB pamięci cache L3. Najbiedniejszy model 7110N (2,5 GHz) ma tej pamięci "zaledwie" 4 MB. Różnica będzie widoczna również w ilości wydzielanego ciepła: maksimum dla modeli wydajnych to 150 W, dla "słabych" - 95 W.

Oprócz olbrzymiej pamięci cache w skład każdego procesora wejdą dwa rdzenie zgodne z HT - na każdy procesor przypadną zatem cztery CPU, z czego dwa wirtualne (logiczne).

Co ciekawe, wbudowana w procesor cache L3 może być dzielona między rdzeniami (technologia CST) - zbliża to procesor pod względem projektowym do układów Itanium 2 (technologia Pellston, logiczny odpowiednik CST) i rdzeni K8L firmy AMD.