16 antywirusów w teście - żaden nie wygrał

AV-Comparatives.org przeprowadziła rozbudowany test programów antywirusowych. Pod lupę badaczy trafiło aż 16 znanych aplikacji do zwalczania złośliwego oprogramowania. Wniosek jest zadziwiający - żaden z programów nie uzyskał najwyżej noty.

Polecamy:

Skuteczne programy antywirusowe marki ESET, Norton, AVG, Kaspersky , ArcaVirm, Avast! i wielu innych znajdziecie do pobrania na stronie programy.pcworld.pl w dziale bezpieczeństwo.

Test AV-Comparatives.org miał na celu przede wszystkim sprawdzenie skuteczności wykrywania oraz usuwania zagrożeń takich jak wirus, trojan, spyware czy keylogger przez programy antywirusowe.

Drugą sprawdzaną cechą była zdolność antywirusów do usuwania pozostałości po szkodliwym oprogramowaniu - głównie w ramach rejestru systemowego.

16 antywirusów w teście - żaden nie wygrał

Wyniki testu

Badacze przetestowali programy antywirusowe na 10 różnych odmianach złośliwego kodu: NetSky!30, RJump!38, Syrutrk!42, FakeAV!70, Autorun!93, Rontokbro!c5, Vundo!ca, Rustock!e0, Agent!4d, ZBot!3d. Pod lupę AV-Comparatives.org trafiło 16 popularnych aplikacji antywirusowych:

- Avast Professional Edition 4.8

- AVG Anti-Virus 8.5

- AVIRA AntiVir Premium 9.0

- BitDefender Anti-Virus 2010

- eScan Anti-Virus 10.0

- ESET NOD32 Antivirus 4.0

- F-Secure AntiVirus 2010

- G DATA AntiVirus 2010

- Kaspersky Anti-Virus 2010

- Kingsoft AntiVirus 9

- McAfee VirusScan Plus 2009

- Microsoft Security Essentials 1.0

- Norman Antivirus & Anti-Spyware 7.10

- Sophos Anti-Virus 7.6

- Symantec Norton Anti-Virus 2010

- Trustport Antivirus 2009

"Żaden z programów nie uzyskał najwyższej noty w tych dwóch kategoriach. eScan, Symantec i Microsoft (MSE) dostarczyły rozwiązania umożliwiające skuteczną walkę z malware, a także pozostałościami po zagrożeniach" - tłumaczą w podsumowaniu badacze. "Choć niektóre z aplikacji skutecznie usunęły złośliwy kod, to pozostawiły w systemie pozostałości po nim, np. wpisy w rejestrze systemowym. Co więcej, czasem programy nie dostarczały wiedzy czy zmiany w rejestrze spowodowane są działaniem wirusów czy też aktywnością użytkownika" - czytamy dalej w raporcie.

Raport w PDF: Anti-Virus Comparative: Malware Removal Test