16 często zadawanych pytań posiadacza PC

Oto szesnaście ciekawostek i informacji na tematy dotyczące systemów Windows oraz ogólniej, komputerów PC. Stanowią one zarazem odpowiedzi na pytania często zadawane przez użytkowników na całym świecie.

1. Dlaczego nie można zaktualizować systemu z 32-bit na 64-bit?

O ile jest możliwość płynnego przejścia z 32-bitowego Windows 7 Home na 32-bitowy Professional, to w przypadku chęci zmiany go na 64-bitowy Professional musimy wykonać całą instalację od nowa. Dlaczego? Przede wszystkim mamy tu do czynienia z inną architekturą danych oraz obsługą pamięci RAM. W przypadku systemów 32-bit możemy mieć na płycie nawet 10 GB RAM, jednak obsługiwane będzie tylko 3,25 GB. Systemy 64-bitowe mogą obsługiwać większe ilości pamięci operacyjnej. Komputer z systemem 64-bitowym może przetwarzać dwa razy więcej informacji niż komputer 32-bitowy, co wiąże się z lepszą jego wydajnością. Dlatego też to idealne rozwiązanie do pracy z klipami wideo, zaawansowaną grafiką i innymi "pamięciożernymi" narzędziami.

2. Co to jest "Publiczna sieć Wi-Fi" i dlaczego nie zawsze działa?

Czasem w miejscach publicznych nasz laptop może wykryć niezabezpieczoną sieć "Free Public Wi-Fi", mającą maksymalną siłę sygnału, jednak nie można ustanowić połączenia. Dlaczego? Jest to sprawka starego buga z systemu XP, który tworzy ad hoc perfekcyjne połączenie nawet, jeżeli tak naprawdę siła sygnału jest niewielka. To połączenie-widmo, tworzone przez system XP na potrzeby zaznaczenia, że wykrywa sieć i... nic więcej. Poprawka Service Pack 3 likwiduje problem, natomiast na Viście, 7 oraz Windows 8 problem nie występuje.

16 często zadawanych pytań posiadacza PC

Wi-Fi

3. Co to jest UEFI i czy warto znać tą nazwę?

Odpowiedź na drugie pytanie brzmi: jak najbardziej. Mamy tu bowiem do czynienia z interfejsem, mającym zastąpić stary, dobry BIOS. Skrót pochodzi od pełnej nazwy Unified Extensible Firmware Interface. Pozwala to na wykorzystanie przez system podzespołów podczepionych do płyty głównej. Wspiera zarówno 32-, jak i 64-bitowe procesory, pozwala na obsługę twardych dysków większych niż 2 TB, a także umożliwia pisanie sterowników. Co ważne - możemy dokonać płynnego przejścia z BIOS na UEFI.

4. Dlaczego Windows na telewizorach HD wygląda dziwnie?

Wielu ludzi po podłączeniu komputera do telewizora stwierdziło, że Windows}}Windows wygląda na nim dziwnie. Skąd ta zaskakująca obserwacja? HDTV nie zostało stworzone po to, aby pokazywać niewielkie detale z bliskiej odległości (jak na przykład tekst w edytorze), ale aby obraz był płynny i odpowiednio nasycony kolorami. Oczywiście niektóre modele telewizorów są "konfigurowalne" pod kątem użycia ich przez PC. Jednak, dla przykładu, 42-calowe LG 42LH50 HDTV ma natywną rozdzielczość 1920x1080 (1080p), a działający w trybie szerokoekranowym PC 1920x1200 - tak więc wszystko będzie nieco rozciągnięte. Trzeba dopiero kombinować z ustawieniami i skalowaniem, aby zyskać porządny wygląd.

16 często zadawanych pytań posiadacza PC

HDTV

5.Czy każda płyta główna robi "beep" podczas uruchamiania?

Tak, ponieważ daje znać, że jest gotowa do działania. Jeśli coś jest nie tak, słyszymy kilka piknięć lub też dziwne ich sekwencje. Jeśli nie usłyszymy żadnego odgłosu, może oznaczać to, że płyta główna jest do wymiany. Ale... istnieje niewielka ilość tego typu podzespołów, które zamiast sygnału dźwiękowego pokazują informację tekstową na ekranie lub też zamiast piszczeć świecą własnymi diodami.

6. IPS - co to właściwie jest?

Podczas kupowania nowego monitora LCD możemy natknąć się na dwa ich rodzaje: IPS oraz TN. Polecamy raczej nabywanie tych pierwszych, ponieważ dają one lepszą jakość obrazu. TN to rodzaj taniej matrycy, której wadą jest niepełne oddanie palety barw oraz niewielkie kąty widzenia. IPS pod tym względem jest niemal perfekcyjny, jednak posiada inne wady - reaguje nieco wolniej i kosztuje więcej.

7. Dlaczego z Thunderboltem lepiej?

Thunderbolt nazywany jest "następcą USB". Port ten pozwala na olbrzymi transfer danych - do 10 GB/s, a co więcej - zapowiedziano już rozwój tej technologii do takiego poziomu, że 100GB/s będzie standardem. Najpierw zastosowano "pieruna" w produktach Apple}}Apple, potem do firm stosujących to rozwiązanie dołączyli laptopowcy z Lenovo i Acer, a dalej takie firmy jak Intel, Asus i MSI. Thunderbolt rozwinie się w kolejnych latach i być może w kolejnej dekadzie wyprze USB. Na razie jednak nic takiego nam nie grozi.

16 często zadawanych pytań posiadacza PC

Thunderbolt

8. Dlaczego tusz do drukarki jest taki drogi?

Nowa drukarka (a właściwie drukarka+skaner+xero) to koszt ok. 150 PLN. Kartridż do niej (oryginalny) - około 80 PLN. Czemu tak drogo? Odpowiedź jest prosta - producenci drukarek muszą na czymś zarabiać. Na szczęście są firmy, które zajmują się napełnianiem zużytych pojemników za rozsądne kwoty.

9. Dlaczego iTunes nie zapamiętuje moich utworów?

Jeśli ktoś używa iTunes na Windowsie, może spotkać się z dziwnym zachowaniem aplikacji. Po uruchomieniu zachowuje się ona, jakby co dopiero została zainstalowana. Pyta czy ma być domyślnym odtwarzaczem, oferuje wyszukanie plików muzycznych na twardym dysku, itp. Oprócz tego można odkryć ze zdumieniem, że "zgubiła" nasze preferncje. Dlaczego tak się dzieje? Diabeł tkwi w ustawieniach. Aby nie być nieprzyjemnie zaskoczonym, musimy wejść do Biblioteki i wybrać opcję Zorganizuj (Organize Library). Potem zaznaczamy opcję Konsolidacji (Consolidate Files), a wówczas iTunes wykona kopię każdego pliku odtwarzanego przez iTunes w folderze iTunes Media.To powinno choć częściowo pomóc.

16 często zadawanych pytań posiadacza PC

iTunes

10. Dlaczego po podpięciu kabla HDMI monitor czasami gaśnie?

Problem ten bierze się z faktu, że czasami kabel HDMI źle synchronizuje dane z portu komputera. Za kontrolę odpowiada protokół High Definition Content Protection. Na szczęście wyciemnienie trwa tylko 5-10 sekund, więc da się przeżyć. Gorzej, jeżeli nastąpi akurat wtedy, gdy mamy ważny moment w grze czy też w oglądanym akurat filmie...

11. Dlaczego najważniejsze pliki systemowe są ukryte?

Powód tego jest prosty - żeby użytkownik nie zepsuł systemu, grzebiąc w najważniejszych jego elementach lub/i kasując któreś z ważnych plików. Jeśli jednak chcemy zobaczyć, cóż to przed nami ukryto, wchodzimy do Panelu Sterowania, wybieramy Opcje Folderów, zakładka Widok, a tam następnie wyszukujemy Ukryte Pliki i Foldery. Zaznaczamy Pokaż Ukryte Pliki i Foldery i voila, możemy grzebać w katalogach systemowych ile popadnie.

12. Co różni USB 3.0 od USB 2.0?

Szybkość transferu. Teoretycznie w wersji 3.0 szybkość może wynieść 5GB/s, a w wersji 2.0 360MB/s. Ponadto "trójka" umożliwia transfer dwukierunkowy. Zapraszam do lektury osobnego artykułu na ten temat.

16 często zadawanych pytań posiadacza PC

USB 3.0 i 2.0

13. Dlaczego do niektórych operacji potrzebne są uprawnienia administratora?

Podobnie jak i w przypadku ukrycia newralgicznych plików systemowych, chodzi tu o bezpieczeństwo systemu i ochronę przed nieautoryzowanymi jego modyfikacjami (jak na przykład instalowanie aplikacji).

14. Dlaczego mając Windows 7, po zmianie płyty głównej lub innego podzespołu muszę na nowo aktywować system?

Tu odpowiedzi udzielić może sam Microsoft:

Zakupiony komputer z preinstalowanym Windows 7, bądź osobno kupiony system na wspomnianej licencji, przy pierwszej aktywacji jest ściśle przypisywany do posiadanego sprzętu. Każda większa rozbudowa komputera będzie się wiązać z koniecznością przeprowadzenia ponownej aktywacji. Wymiana płyty głównej, bądź dysku twardego i pamięci RAM spowodują, że posiadany system będziemy musieli ponownie aktywować. W sytuacji wymiany samego dysku twardego, pamięci RAM, lub karty graficznej (nawet wraz z pamięcią RAM) nie spowoduje to dezaktywowania przypisania licencji do sprzętu, bowiem klucz produktu jest przypisywany do płyty głównej.

15. Do czego służy Display Port?

Display Port to interfejs pomiędzy monitorem a komputerem. Obsługuje od 1 do 4 linii transmisyjnych przesyłających dźwięk i obraz z prędkością 1,62 lub 2,7 Gb/s (maksymalnie 10,8 Gb/s przy czterech liniach transmisyjnych). Pozwala na lepszą jakość obrazu na wyświetlaczu niż połączenie za pomocą DVI czy VGA.

16 często zadawanych pytań posiadacza PC

DisplayPort

16. Dlaczego niektóre aplikacje chcą uruchamiać się wraz ze startem systemu?

Niektóre programy dość agresywnie narzucają się nam, dodając się bez pytania do Start-Upu. O ile w przypadku programów antywirusowych można to zrozumieć (zaczynają od razu chronić system), to jednak dlaczego mam od razy łączyć się ze Steam, iTunes czy innymi usługami sieciowymi? No cóż, twórcy tych usług i aplikacji uznali po prostu, że są one dla nas bardzo ważne i żyć bez nich nie możemy. Na szczęście mamy mnóstwo możliwości ich wyłączenia - nie tylko z poziomu ustawień danej aplikacji, ale np. dzięki CCleanerowi, czy też wejściu do konsoli start-upu (klikamy na START, potem Uruchom, wpisujemy msconfig, wciskamy ENTER, przechodzimy do zakładki Uruchamianie i odznaczamy niepotrzebne rzeczy; po restarcie systemu nie będą one uruchamiane wraz z nim).

Artykuł opracowany na podstawie oryginalnego tekstu Alexa Wawro, PCWORLD.