170 megabitów w gniazdku elektrycznym

Firma Matsushita Electronics zaprezentowała urządzenie potrafiące przesyłać dane w domowych sieciach LAN opartych o instalację elektryczną z prędkościami wyższymi niż w standardowych sieciach Fast Ethernet.

Więcej o domowych sieciach LAN, wykorzystujących istniejącą w domu instalację elektryczną pisaliśmy już w artykule "LAN 230V - czy to ma jeszcze sens?". Można tam przeczytać, jakie wady i zalety prezentuje takie rozwiązanie. Jedną z wymienianych wad była prędkość takiej sieci, która wynosi 10 megabitów na sekundę. Z tym problemem poradziła sobie jednak firma Matsushita Electronics, która zademonstrowała urządzenia potrafiące przesyłać dane w takiej sieci z prędkościami 170 Mbps!

Według producenta, rozwiązanie takie może z powodzeniem służyć do przesyłania w domowych sieciach obrazu wideo w wysokiej rozdzielczości, muzyki, danych, czy głosu, a przy takiej szybkości pozwoli na jednoczesne przesyłaniem różnych informacji włączając w to na przykład wiele strumieni wideo w wysokiej rozdzielczości. Może też stać się alternatywą dla zdobywającej sobie ostatnio dużą popularność technologii Wi-Fi.

Moduł komunikacyjny - High Definition Power Line Communication (HD-PLC) - zawiera w sobie "silnik" do szybkiej transmisji w sieci, konwerter danych z sieci Ethernet, system korekcji błędów oraz zaawansowaną redukcję zakłóceń. Będzie także wyposażony w mechanizmy QoS (Quality of Service), pozwalające zarządzać wykorzystaniem pasma, a także funkcje wspierające aplikacje działające w czasie rzeczywistym, na przykład telefonię internetową. Bezpieczeństwo sieci opartej na HD-PLC ma zapewnić wbudowana technologia szyfrowania danych przy pomocy 128 bitowego algorytmu AES.

Więcej informacji


Zobacz również