18 cali nowego NEC-a

NEC zaprezentował nowy model 18-calowego panelu LCD - MultiSync LCD1860NX. Posiada on ciekawą funkcję automatycznej regulacji jasności.

Ekran zamknięto w obudowie ErgoDesign. Pozwoliło to na zmniejszenie wymiarów monitora i uzyskanie wąskiej ramki ekranu - jej szerokość to 18,5 mm. Dzięki temu monitor dobrze nadaje się do konfiguracji wielomonitorowych. Monitor może też być obracany i odchylany w poziomie i pionie, posiada też niezależny mechanizm regulacji wysokości. Ekran można odłączyć od podstawki i zamontować na dowolnej konstrukcji zgodnej ze standardem VESA.

Optymalna rozdzielczość pracy to 1280 x 1024 pikseli przy odświeżaniu 60 Hz. Aktywny obszar ekranu to 360 x 290 mm. Urządzenie posiada matrycę z plamką wielkości 0,28 mm, a kąt widzenia wynosi 160 stopni w pionie i w poziomie. Jasność to 200 cd/m2, a kontrast 350:1. MultiSync LCD 1860NX jest zgodny ze standardem sRGB, który zapewnia zachowanie barw przy wymianie obrazów pomiędzy urządzeniami zgodnymi z tą normą. Panel posiada wbudowany system 6-osiowej kontroli kolorów OmniColor, który umożliwia indywidualne ustawienie nie tylko kolorów podstawowych (czerwonego, zielonego i niebieskiego), ale także żółtego, cyanu i magenty.

NEC MultiSync LCD1860NX - podobnie jak wszystkie produkty NEC/Mitsubishi z oznaczeniem "X" w nazwie - posiada zintegrowane rozwiązanie Ambix. Oznacza to, że monitor może pracować z sygnałem analogowym, jak i cyfrowym. Monitor jest także wyposażony w funkcję CableComp, która ma eliminować zakłócenia spowodowane długim kablem sygnałowym.

Ciekawa jest funkcja AutoBright, która automatycznie dostosowuje jasność obrazu w zależności od aktualnie wyświetlanej zawartości. Fabrycznie, funkcja AutoBright jest wyłączona i użytkownik musi ją aktywować. W przypadku takich obrazów, jak np. czarny tekst na białym tle, AutoBright automatycznie redukuje luminację obrazu, a tym samym zwiększa jego kontrast i czytelność. W momencie zmiany zawartości ekranu z jasnej na ciemną, AutoBright ponownie zmienia ustawienia, dopasowując jasność obrazu do aktualnej zawartości. Do monitora dołączany jest program NaViSet, który umożliwia użytkownikowi dostęp do wszystkich parametrów monitora z poziomu klawiatury i myszki. Program NaViSet kompatybilny jest z Windows 2000 Professional/Server i Windows XP oraz zgodną ze standardem DDC/CI. W przypadku monitorów pracujących w sieci, ich kontrola jest możliwa dzięki sieciowej wersji - NaViSet Administrator.

Wymiary monitora to 398 x 369 x 205 mm (szer x wys x gł). Urządzenie objęte jest 3-letnią gwarancją producenta na wszystkie podzespoły. Usługi serwisowe na terenie Polski są realizowane w systemie door-to-door. Cena monitora to 3699 zł netto.