18 marca - Dzień Mózgu. Programy dla szarych komórek

Właśnie trwa Tydzień Wiedzy o Mózgu (Brain Awarness Week - BAW) organizowany prze Fundację Dana. Ma on na celu propagowanie wiedzy na temat funkcjonowania, budowy i potrzeb mózgu. Dzisiaj jest kulminacyjny punkt tego tygodnia - Europejski Dzień Mózgu. Przygotowaliśmy z tej okazji specjalny zestaw aplikacji.


18 marca to Europejski Dzień Mózgu. Święto to jest mało znane, choć z uwagi na miejsce i rolę tego organu w naszym życiu, powinno być dla nas ważne. Każdego dnia powinniśmy pomyśleć trochę o naszym mózgu i zrobić dla niego coś dobrego. Wtedy i on powinien nam się odwdzięczyć.

Niektórzy uważają, że komputer nie może w żaden sposób pozytywnie wpływać na pracę naszego mózgu. Oczywiście, jego nadużywanie może doprowadzić do niekorzystnych rezultatów, ale daje też możliwości, które właściwie wykorzystane mogą prowadzić do rozwoju naszego głównego procesora, pamięci i systemu operacyjnego w jednym.

Z okazji Europejskiego Dnia Mózgu przygotowaliśmy mały zestaw programów i gier, które mogą okazać się pomocne do rozruszania naszych szarych komórek i rozwinięcia logicznego myślenia. Mogą też pomóc w zdobyciu nowych umiejętności i utrwaleniu posiadanej wiedzy oraz rozszerzeniu horyzontów (nie tylko myślowych).

Rozszerz swoje horyzonty

Celestia to trójwymiarowy symulator przestrzeni kosmicznej. Pozwala na jej przemierzanie, zwiedzanie Układu Słonecznego i odległych ciał niebieskich. Baza programu zawiera dużą liczbę gwiazd, planet i innych obiektów, a także galerię pojazdów kosmicznych - prawdziwych i pochodzących z filmów, takich jak: Star Trek, Gwiezdne Wojny i Odyseja Kosmiczna.

To wyjątkowo dobrze wykonany program, pokazujący ogrom wszechświata i rozwijający wiedzę na jego temat. Posiada bogatą bazę materiałów, ciągle rozwijaną przez twórców i użytkowników. Można go polecić szczególnie fanom astronomii i fizyki, lecz nie tylko.

Stellarium to bardzo starannie zrealizowany program z piękną szatą graficzną, który pozwala na obserwacje nieba i znajdujących się na nim ciał niebieskich, które przemieszczają się po nim wraz z upływem czasu. Program wyświetla realistyczny obraz nieba. Daje też sporo dodatkowych opcji, a wśród nich: regulowanie prędkości upływu czasu, wyświetlanie ilustracji gwiazdozbiorów i linii łączących ich gwiazdy.

Grafika programu prezentuje się efektownie, a działa bez problemu nawet na wolniejszych maszynach. Stellarium pozwala na chwilę zadumy i obserwacji gwiazd oraz poznanie wielu ciał niebieskich, ich ruchu i miejsca na niebie.