19-calowy panel FED od Field Emission Technologies

Firma Field Emission Technologies (założona przez Sony) zaprezentowała nowy wyświetlacz Field Emission Display (FED). Urządzenie oferuje ekran o przekątnej wynoszącej nieco ponad 19 cali oraz wysoki współczynnik kontrastu.

Wyświetlacze Field Emission Displays (FED) pracują na podobnej zasadzie jak CRT (Cathode-Ray Tube) i mają być poważną konkurencją dla wyświetlaczy SED (Surface-conduction Electron-emitter Display). We wszystkich za tworzenie obrazu odpowiedzialna jest wiązka elektronów uderzająca w luminofor. Jednak zamiast dużego działa elektronowego (CRT) umieszczonego w tylnej części kineskopu w panelach FED montuje się miliony mikrodział położonych tuż za świecącą warstwą ekranu.

19-calowy panel FED od Field Emission Technologies

Nowe wyświetlacze FED (źródło: watch.impress.co.jp)

Zaprezentowane urządzenie wyposażono w 19,2-calowy ekran potrafiący wyświetlić obraz w rozdzielczości 1280 x 960 pikseli. Charakteryzuje się on jasnością na poziomie 400 cd/m2 oraz bardzo wysokim współczynnikiem kontrastu - 20000:1.

Producent twierdzi, że w przyszłości możliwe będzie wyprodukowanie 30-calowych paneli o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Pierwsze wyświetlacze FED mają trafić na rynek w 2009 roku.