19 stycznia - Dzień Bezpiecznego Hasła

Czy aktualizowałeś ostatnio swoje hasła dostępu do usług sieciowych? W ramach akcji "Dzień Bezpiecznego Hasła" przypomina o tym firma Symantec.

Maciej Iwanicki, specjalista ds. bezpieczeństwa komputerowego z polskiego oddziału firmy Symantec mówi: "Mimo że miejsc i profili w Internecie, które chronimy hasłem jest coraz więcej, niewielu z nas wie, jak powinno wyglądać mocne i bezpieczne hasło".

Jak wynika z ostatnich raportów firmy, cyberprzestępcy coraz intensywniej wykorzystują narzędzia phishingowe, służące m.in. do przechwytywania haseł. W październiku 2010 r. odnotowano 41 p%. więcej szkodliwych witryn phishingowych niż we wrześniu 2009 roku.

Ponadto 8 na 10 wiadomości pocztowych wysyłanych na świecie klasyfikowanych jest jako spam, w którym oszuści bardzo często podszywają się pod instytucje finansowe. Najczęściej odnotowuje się prośby o kliknięcie w link do fałszywej witryny, łudząco podobnej, np. do strony banku, a następnie wpisanie swoich danych dostępowych.

Lista niebezpieczeństw związanych ze słabym hasłem obejmuje np. ryzyko włamania do skrzynki poczty elektronicznej; przejęcie profilu w komunikatorze, sklepie internetowym lub na profilu społecznościowym; zmianę hasła na nowe i spamowanie znajomych, rozsyłanie złośliwego oprogramowania lub linków do niego; dokonywanie transakcji w naszym imieniu na serwisie aukcyjnym lub w sklepie internetowym.

Najczęstsze błędy związane z tworzeniem hasła dotyczą m.in. niewystarczającej jego długości (liczba znaków jest mała, a przez to podatna na szybkie złamanie). Użytkownicy wymyślają też hasła za proste (łatwe do odgadnięcia) - oparte na imieniu, numerze telefonu lub innych informacjach osobistych. Na dodatek te same hasła używane są w kilku miejscach (poczta, bank, serwisy społecznościowe) przez dłuższy czas i zapisywane w takich miejscach, do których może mieć dostęp osoba niepowołana.

Zobacz jak utworzyć bezpieczne hasło.