197 USD więcej za ekologiczny PC?

Jak dowodzą najnowsze badania, użytkownicy komputerów są gotowi zapłacić nawet o 197 USD więcej za urządzenie wykonane w technologii bardziej przyjaznej środowisku - informuje serwis BBC.

Problem tzw. złomu elektronicznego (e-waste) staje się coraz poważniejszy. Same Stany Zjednoczone wyrzucają na śmietnik co roku ok. 30 milionów komputerów, które zawierają w sobie m.in. brom, kadm, ołów, tworzywa sztuczne (w tym PCV) i rtęć. Zdaniem Zeina al-Hajj z Greenpeace International klienci nie tylko chcą bardziej przyjaznych środowisku komputerów ale są gotowi za to zapłacić. Zgodnie z przeprowadzonymi przez organizację badaniami (Polska nie została nimi objęta) Anglicy deklarują, że za przyjazne dla środowiska komputery chętnie zapłacą o 117 USD więcej, natomiast Chińczycy gotowi są wyciągnąć z kieszeni dodatkowe 197 USD!

Warto też wspomnieć, że Dell już zapowiedział pozbycie się ze swoich produktów do 2009 roku tzw. bromowanych substancji przeciwpalnych (brominated flame retardants - BFR) oraz polichlorku winylu (PVC). Pewne zobowiązania wzięły na siebie również firmy Hewlett Packard, Nokia, Samsung i Sony Ericsson.