199 USD za NIC

Firma New Internet Computer rozpoczyna sprzedaż komputerów internetowych w cenie 199 USD.

Założona przez szefa Oracle'a firma New Internet Computer rozpoczyna sprzedaż zapowiadanego od dłuższego czasu taniego komputera sieciowego. Urządzenie zwane NIC ma procesor Pentium 266, 64 MB pamięci RAM, napęd CD-ROM 24x. Łączność ze światem zewnętrznym zapewnia zintegrowany modem 56K oraz karta sieciowa 100 Mb/s. W zestawie nie ma twardego dysku, a do zapisu pobranych z sieci plików wykorzystywana jest 4 MB pamięć Flash. Klienci (amerykańscy), którzy zdecydują się na kupno NIC-a, otrzymają także darmowy dostęp do Internetu, za pośrednictwem firmy NetZero.

Komputer jest rozprowadzany z zainstalowanym systemem operacyjnym Linux oraz oprogramowaniem Netscape 4.7. Podstawowy zestaw NIC kosztuje 199 USD, ale za mysz, klawiaturę, głośniki i monitor trzeba zapłacić dodatkowe 177 USD.

Jak twierdzi Larry Ellison, szef firmy Oracle i główny inicjator całego projektu, data premiery NIC została ustalona na 4 lipca, gdyż jest to Dzień Niepodległości Stanów Zjednoczonych - święto ustanowione na pamiątkę uwolnienia Ameryki spod wpływów korony brytyjskiej. Wejście na rynek NIC ma symbolizować uwolnienie się świata komputerowego od Microsoft Windows.