199 porad dla użytkowników Office 2007 - część I


Sprawdzanie pisowni i gramatyki

85. Aplikacje pakietu Office 2007 na bieżąco sprawdzają pisownię w dokumencie. Wyrazy z błędami są podkreślane na czerwono. Należy je kliknąć prawym przyciskiem myszy, aby zobaczyć sugerowaną poprawkę.

86. Jeśli chcesz włączyć sprawdzanie gramatyki (zielone podkreślenia), kliknij Office | Opcje programu X | Sprawdzanie i zaznacz Sprawdź gramatykę i pisownię. Uważaj, bo na tym polu aplikacje pakietu Office 2007 wypadają fatalnie.

199 porad dla użytkowników Office 2007 - część I

87. Po zakończeniu prac nad dokumentem warto nacisnąć [F7], aby po raz ostatni zmusić program do wyświetlenia błędów i niejasności.

88. Funkcja autokorekty bez wątpienia jest przydatna, ale czasami efekty jej działania mogą wyprowadzić z równowagi (w redakcyjnych tekstach regularnie zmienia "error" na "terror", a "Vista" na "Lista"). Na szczęście możesz ją skonfigurować. Otwórz okno konfiguracji Worda (Office | Opcje programu Word) i kliknij Sprawdzanie | Opcje autokorekty. W nowym oknie przejdź do karty Autokorekta i zmień dostępne ustawienia.

89. Jeśli drażni cię automatyczne poprawianie jakiegoś błędu, po korekcie najedź na niego kursorem myszy i kliknij przycisk z błyskawicą, który się pojawił. W menu jest opcja pozwalająca na całkowite wyłączenie korekty danego błędu lub danej kategorii błędów.

90. Word 2007 ma uciążliwy zwyczaj wstawiania między dwoma akapitami dodatkowego odstępu, którego nie da się skasować klawiszem [Back-space]. Ale jest na to sposób. Na wstążce Narzędzia główne w sekcji Akapit kliknij przycisk dodatkowych ustawień (prawy dolny róg) i w nowym oknie zaznacz opcję Nie dodawaj odstępu między akapitami o takim samym stylu.

91. Gdy tekst wydaje ci się za ubogi, w sekcji Sprawdzanie na karcie Recenzja skorzystaj z Tezaurusa. Pomoże ci znaleźć synonimy do powtarzających się wyrazów.

92. Jeśli ten sam wyraz jest wiele razy podkreślany jako błąd, dodaj go do słownika. Zrobisz to, naciskając [F7] i klikając w odpowiednim momencie Dodaj do słownika.

93. Jeżeli zaś bardzo często robisz błąd w tym samym wyrazie (np. piszesz "Googlr" zamiast "Google"), możesz z poziomu modułu sprawdzającego pisownię dodać poprawkę do autokorekty (przycisk Autokorekta). Następna pomyłka zostanie automatycznie poprawiona.

94. Niektóre błędy mają szersze objaśnienia. Gdy zainteresuje cię, dlaczego napisałeś coś źle, kliknij Wyjaśnij w oknie dialogowym sprawdzania pisowni.

Porządek na biurku

95. Rozmiar dokumentu zmienisz, korzystając z poziomego suwaka w prawej dolnej części okna aplikacji. Rozpoznasz go po charakterystycznych okrągłych przyciskach z symbolami (+) i (-).

96. Wielkość "kartki papieru" można również zmienić, klikając gdziekolwiek poza dokumentem, naciskając klawisz [Ctrl] i kręcąc kółkiem myszy.

199 porad dla użytkowników Office 2007 - część I

97. Jeszcze jednym sposobem na przystosowanie biurka do pracy jest przejście do sekcji Powiększenie na karcie Widok. Użytkownikom małych monitorów oraz osobom stosującym małe czcionki polecamy ustawienie Szerokość strony. Na bardzo dużych monitorach lepiej zrobisz, naciskając Jedna strona.

98. Powiększenie możesz również skorygować, klikając przycisk Powiększenie. Otworzy się panel, za pomocą którego będziesz mógł wyświetlić na ekranie cztery strony dokumentu, a nawet więcej.

99. W dużym dokumencie szybciej będziesz nawigował między nagłówkami, włączając Plan dokumentu w sekcji Pokazywanie/ukrywanie.

100. Zaznaczając opcję Miniatury, uzyskasz podgląd miniatur stron podobny do tego, który znasz z czytników PDF.

101. Gdy chcesz skupić się przede wszystkim na treści, a pracę nad formą zostawić na później, kliknij Wersja robocza w sekcji Widoki dokumentu.

102. Aby zebrane na "kartce" słowa zostały uporządkowane w kolejności alfabetycznej, zaznacz je i kliknij Narzędzia główne | Akapit | Sortuj.

103. Na pasku w lewym dolnym rogu okna Word wyświetla przycisk z liczbą wyrazów w otwartym dokumencie. Kliknij go, aby sprawdzić liczbę znaków. Alternatywnie otwórz wstążkę Recenzja i kliknij przycisk Statystyka wyrazów w sekcji Sprawdzanie. Pojawi się okno z liczbą stron, wyrazów, znaków i paragrafów.