199 porad dla użytkowników Office 2007 - część II

Skorzystałeś z gigantycznej obniżki cen i kupiłeś pakiet Office za 199 złotych. Nowy interfejs i funkcje sprawiły, że poczułeś się zagubiony. Nasz przewodnik pozwoli ci się odnaleźć w świecie Microsoftu.


Skorzystałeś z gigantycznej obniżki cen i kupiłeś pakiet Office za 199 złotych. Nowy interfejs i funkcje sprawiły, że poczułeś się zagubiony. Nasz przewodnik pozwoli ci się odnaleźć w świecie Microsoftu.

Zaawansowane funkcje

199 porad dla użytkowników Office 2007 - część II

104. Przydatną nowością w Wordzie 2007 jest funkcja podglądu na żywo, która ułatwia wybór najlepszego formatowania. Zaznacz fragment tekstu, a następnie przejdź do wstążki Narzędzia główne i najedź kursorem myszy na jeden z kilkunastu gotowych styli. Nie klikaj myszą! Po chwili Word zmieni formatowanie zaznaczonego fragmentu. Jeśli odpowiada ci nowy wygląd, kliknij raz przycisk tego stylu. Jeśli chcesz przywrócić oryginalny wygląd lub wypróbować inny styl, po prostu przesuń kursor myszy.

105. Word pozwala podzielić stronę na kolumny. W tym celu najpierw umieść kursor we właściwym miejscu. Następnie otwórz wstęgę Układ strony, w sekcji Ustawienia strony kliknij przycisk Kolumny i wybierz z menu liczbę kolumn.

106. Po wstawieniu kolumna będzie się rozciągać na całą wysokość strony, ale Word 2007 pozwala na ustawienie dowolnej wysokości. Ustaw kursor w miejscu, w którym kolumna ma się kończyć. Następnie w sekcji Ustawienia strony kliknij przycisk Znaki podziału i z menu wybierz opcję Ciągły.

107. Szybkie części (Quick Parts) to jedna z nowości w Wordzie 2007. Umożliwia wstawianie gotowych elementów, takich jak strony tytułowe, nagłówki, numeracja stron i dziesiątki innych. Przejdź do wstążki Wstawianie i kliknij Szybkie części. W menu kliknij Organizator bloków konstrukcyjnych i z listy wybierz potrzebny element.

108. Aplikacja bardzo ułatwia wstawianie i projektowanie strony tytułowej, m.in. zawiera gotowe wzory. Przejdź do wstążki Wstawianie i w sekcji Strona kliknij Strona tytułowa. Kliknij wzór, który ci odpowiada, a Word wstawi go jako stronę tytułową.

109. Jeśli przygotowałeś własną stronę tytułową, możesz ją zapisać w galerii Worda. Najpierw zaznacz tę stronę, następnie w sekcji Strony kliknij Strona tytułowa i kliknij przycisk Zapisz zaznaczenie w galerii stron tytułowych.

110. Word 2007 pozwala na szyfrowanie dokumentów. Aby odczytać taki dokument, użytkownik musi znać hasło. Kliknij przycisk Office, wybierz Przygotuj i kliknij polecenie Zaszyfruj dokument. Pojawi się okno do dwukrotnego wpisania hasła, a po chwili Word zaszyfruje dokument.

111. Gdy uznasz, że dokument jest ukończony, możesz go oznaczyć jako wersję finalną. Przejdź do Office | Przygotuj i kliknij Oznacz jako wersję ostateczną. W efekcie dokument zostanie oznaczony jako "tylko do odczytu", co zapobiegnie wprowadzaniu zmian przez innych użytkowników.

199 porad dla użytkowników Office 2007 - część II

112. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie poprawki zostały wprowadzone w dokumencie, przejdź do wstążki Recenzja, następnie w sekcji Śledzenie kliknij Śledź zmiany i w menu zaznacz opcję Śledź zmiany.

113. Aby zmieniać sposób prezentacji zmian, klikaj w sekcji Śledzenie przycisk Dymki.

114. Jeśli masz do poprawienia dokument i nie chcesz akceptować każdej zmiany oddzielnie, co jest uciążliwe, przejdź do Recenzja | Zmiany i kliknij obszar ze strzałką pod napisem Zaakceptuj. Z menu wybierz polecenie Zaakceptuj wszystkie zmiany w dokumencie.

115. Gdy w Wordzie 2007 zaznaczysz tekst, pojawi się niewielki pasek narzędzi. Jeśli ci przeszkadza, możesz go wyłączyć. Wybierz Office | Opcje programu Word. W nowym oknie na karcie Popularne usuń zaznaczenie opcji Pokaż minipasek narzędzi przy zaznaczaniu.

Wstawianie i porównywanie

116. Szybko odnajdziesz potrzebną frazę, gdy naciśniesz kombinację klawiszy [Ctrl F].

117. Jeżeli chcesz automatycznie zamienić jakieś słowa na inne, skorzystaj z klawiszy [Ctrl H] lub naciśnij [Ctrl F] i wybierz Zamień.

118. Jeśli z jakichś przyczyn potrzebujesz pustej strony lub chcesz rozpocząć kolejne zdanie na nowej kartce, kliknij Wstawianie | Pusta strona albo Wstawianie | Podział strony lub skorzystaj z kombinacji [Ctrl Enter].

199 porad dla użytkowników Office 2007 - część II

119. Numery stron w dokumencie umieścisz, klikając Numery stron w sekcji Nagłówek i stopka karty Wstawianie. Jeżeli będzie miał postać luźnych, jednostronnie zadrukowanych kartek, numerację warto umieścić na środku. Gdy zdecydujesz się na zszycie dokumentu (praca roczna, praca magisterska itp.), numery stron wstawiaj po bokach.

120. W Wordzie 2007 łatwo dodasz do dokumentu prosty schemat czy diagram. Służy do tego funkcja Smart Art, którą znajdziesz, wybierając Wstawianie | Ilustracje.

121. Bardzo łatwo wstawia się wykresy, a następnie wypełnia je danymi - kliknij przycisk Wykres we Wstawianie | Ilustracje, a wykres pojawi się w odpowiednim miejscu. Zwróć uwagę, że w tym momencie zmieni się interfejs Worda - zamiast wstążek pojawią się narzędzia do edycji wykresów, poza tym zobaczysz niewielkie okno z tabelą przypominające Excela. Służy ono do wprowadzania danych. Chcąc zmienić wygląd wykresu, przejdź do Wykres | Typ wykresu.

122. Word 2007 ma funkcję porównywania dokumentów - przejdź do Recenzja | Porównywanie i kliknij przycisk Porównaj. Zwróć uwagę, że program zupełnie inaczej niż wcześniejsze wersje pokazuje, co zostało usunięte, a co dodane w porównaniu z oryginałem. Z prawej strony w dwóch mniejszych oknach jest podgląd obu porównywanych dokumentów, w środkowym widać, co zostało usunięte z dokumentu, a w lewym - co zostało dodane.

123. Niektóre funkcje związane ze wstawianiem obiektów mogą być ograniczone, jeśli zapisujesz pliki w formatach Microsoft Office 97-2003.