2,5 cala w kieszeni

Zewnętrzne dyski z 2,5-calowymi talerzami to idealny kompromis między mniejszymi nośnikami flash USB a dużymi zewnętrznymi, opartymi na 3,5-calowych dyskach.


Zewnętrzne dyski z 2,5-calowymi talerzami to idealny kompromis między mniejszymi nośnikami flash USB a dużymi zewnętrznymi, opartymi na 3,5-calowych dyskach.

Zewnętrzne twarde dyski 2,5-calowe z interfejsem USB 2.0 to dobry wybór dla osób chcących mieć zawsze pod ręką swoje multimedialne zbiory. Oferują sporo przestrzeni (do 320 GB, a w przyszłości nawet do 500 GB). Są wygodne, ponieważ do korzystania z nich wystarczy standardowy kabel USB (pobierają prąd bezpośrednio z magistrali USB) lub jego wersja z podwójną wtyczką do komputera starszego typu. Nie wymagają dodatkowego zasilacza sieciowego, potrzebnego w wypadku modeli 3,5-calowych.

Ograniczony dysk

2,5 cala w kieszeni

Freecom Tough Drive Custom - dysk przenośny z opcją wymiennych wkładek

Nie ma bezpośredniego związku między wydajnością urządzenia a szybkością zainstalowanego w nim twardego dysku, bo jak pokazują testy, wąskim gardłem jest przepustowość interfejsu USB 2.0. Nie ma w tym nic dziwnego, bo standardowy dysk 2,5-calowy osiąga w teście HDTachem średnią prędkość transferu danych na poziomie 60-70 MB/s, a rzeczywista prędkość interfejsu USB 2.0 wynosi mniej więcej 37 MB/s (teoretyczne 60 MB/s w praktyce jest nie do uzyskania). Niewielkie różnice prędkości zapisu między poszczególnymi modelami wynikają główne ze stosowania różnych kontrolerów i na co dzień są praktycznie niezauważalne (najszybszy model uzyskał w kategorii wydajności 9,8 pkt, na 10 możliwych do zdobycia, a najwolniejszy 9,1 pkt). Zdarzają się dyski zewnętrzne wyposażone w niezbyt wydajne kontrolery, które uzyskują wyniki dużo niższe od średniej, ale w naszym teście takich modeli nie było.

Uwolnić twardziela

Tym, którzy chcieliby przyśpieszyć zapis danych, polecamy modele z dodatkowym interfejsem SATA lub eSATA. To idealne rozwiązanie do kopiowania dużej ilości danych, ponieważ pozwala na wykorzystanie wydajności dysku nieograniczonej przepustowością interfejsu, jak w wypadku stosowania magistrali USB 2.0. Nawet twarde dyski starszej generacji SATA 150 teoretycznie oferują maksymalny transfer na poziomie 150 MB/s, czyli 2,5 razy szybszy niż USB 2.0.

USB SMART Monitor

Program USB SMART Monitor umożliwia monitorowanie pracy i - co istotne - temperatury twardego dysku, informuje też o możliwości wystąpienia błędów.

Z testowanych przez nas obudów tylko dwa modele Ardata DuoDisk miały dodatkowy interfejs SATA, a Plextor PX-PH250US/T3 - eSATA. Ardaty są też wyposażone w praktyczną stację dokującą, która umożliwi szybki montaż dysku w komputerze bez podłączania dodatkowych kabli. Co istotne, w wypadku płyt głównych z interfejsem SATA II nie powinno być problemów z wykrywaniem dysku na gorąco, jak podczas korzystania interfejsu USB 2.0. Żaden z testowanych przez nas modeli nie został wyposażony w ten kontroler, co uniemożliwiło poprawne rozpoznanie dysku podłączonego do gniazda USB przez program USB SMART Monitor.

Dylemat podwójnej wtyczki

Pojedyncze gniazdo USB zapewnia ok. 500 mA mocy, co wystarcza przenośnym dyskom 2,5-calowym. Wiele jednak zależy od płyty głównej, liczby podłączonych urządzeń i gniazda USB, dlatego do większości testowanych przez nas urządzeń dołączone były rozgałęzione kable USB. To praktyczne rozwiązanie zapewnia stabilne zasilanie dysku w starszych typach komputerów po podłączeniu go do dwóch gniazdek USB, w których teoretycznie powinno być po 500 mA.

Każde z testowanych przez nas modeli został sprawdzone pod kątem pracy z wykorzystaniem jednej wtyczki, gdy dołączany kabel jest rozgałęziony i żadne nie miało z tym problemów. Zawsze używaliśmy wtyczki, do której prowadzi grubszy przewód, bo przeważnie po tym rozpoznamy wtyczkę, która służy do przesyłu danych jak i zasilania urządzenia. Niektóre przewody maja wyraźnie oznaczone wtyczki, np. napisem "Data, power" (główna wtyczka do zasilania i przesyłu danych) lub "Power" (rezerwowa wtyczka, pozbawiona dwóch przewodów do przesyłu danych). Trzeba jednak zaznaczyć, że wiele zależy od płyty głównej. Jeżeli dysponujesz w miarę nowoczesnym sprzętem, nie powinieneś mieć z tym problemów.

Tym, którzy chcieliby zamienić kabel z podwójną wtyczką na zwykły, z wtyczką pojedynczą, radzimy najpierw sprawdzić, czy poprawnie działa z urządzeniem. Zwłaszcza tańsze odpowiedniki, np. z aparatu fotograficznego, często się nie sprawdzają, bo z nieekranowanymi przewodami przystosowane są do pracy w trybie full speed/ low speed.

Odporny maluch

Niektóre modele chronią przed wstrząsami i uderzeniami trwałe obudowy. Radzimy skorzystać z masywnych, które dodatkowo wyłożone są materiałem absorbującym wstrząsy, np. gumą czy silikonem, jak w wypadku dysków Freecoma Tough Drive. Najbardziej podatne na uszkodzenia są urządzenia w prostych obudowach aluminiowych, nieamortyzujących uderzeń. Zwłaszcza gdy dysk nie jest przykręcony, radzimy zachować szczególną ostrożność, bo może obijać się o ścianki obudowy, gdy np. będziesz biegł do autobusu.

Ardata DuoDisk (320 GB)

Jest to jeden z praktyczniejszych dysków zewnętrznych, który może pełnić funkcję wydajnego nośnika do archiwizacji zdjęć, filmów oraz plików muzycznych z wykorzystaniem interfejsu SATA lub USB 2.0, Jest również jednym z nielicznych wyposażonych w dodatkową stację dokującą.

Stacja dokująca

2,5 cala w kieszeni

Ardata DuoDisk (320 GB)

Montuje się ją w dużej wolnej wnęce na napęd optyczny lub mniejszej, 3,5-calowej, i podłącza do gniazda SATA oraz zasilania stacji dyskietek. Po przyjściu z pracy wsuwasz dysk przenośny do stacji dokującej i cieszysz się transferem dwukrotnie szybszym niż po podłączeniu do gniazda USB. Ponieważ stacja dokująca zasilana jest ze zwykłego gniazda do zasilania stacji dyskietek, po wyłączeniu komputera automatycznie wyłącza się również dysk. Nie musimy go więc ręcznie wyłączać, co jest konieczne w wypadku np. 3,5-calowych dysków przenośnych z interfejsem SATA/ eSATA i własnym zasilaniem. Jeżeli korzystasz z interfejsu SATA, kontroler pozwala na pracę urządzenia w trybie hot plug (wykrywanie dysku bez restartowania systemu, ale niezbędna jest nowoczesna płyta główna z SATA II) oraz na monitorowanie przez program odczytujący dane ze SMART-a. Jedyna niedogodność to konieczność rozkręcania komputera przy braku odpowiedniej stacji dokującej. Rzadko gniazdo SATA oraz zasilanie do dysków tego typu jest wyprowadzone na zewnątrz obudowy, jak w wypadku interfejsu eSATA.

Wydajność modeli z serii DuoDisk przy wykorzystaniu interfejsu USB 2.0 jest tylko nieznacznie wyższa niż większości uczestniczących w naszym teście (zbiór plików MP3 o łącznej pojemności 10 GB był zapisywany z prędkością 23,9 MB/s, średnio 23,2 MB/s). Przy wykorzystaniu interfejsu SATA prędkość wzrasta do 38,6 MB/s. Dysk nie wymaga podłączenia do dwóch gniazdek USB, ale w razie problemów można to zrobić, korzystając z kabla USB lub zasilacza sieciowego 5 V.

2,5 cala w kieszeni

Werdykt PCWK

Pojemność 320 GB

Interfejs USB 2.0, SATA

Wymiary (dł.xszer.xwys.) 132x79x15 mm

Waga 222 g

Twardy dysk Toshiba MK3252GSX

Przycisk szybkiego backupu nie

Odporność na wstrząsy nie

Dołączone oprogramowanie Nero 7 Esentials

Informacje Alstor

tel. 022 6754510

http://www.alstor.com.pl

Cena 649 zł