2,5-calowe 300 GB od Fujitsu

Firma Fujitsu poinformowała o pojawieniu się w jej ofercie nowych 2,5-calowych dysków twardych, przeznaczonych dla komputerów przenośnych. Są to dwa modele z serii MHX2300BT, oferujące pojemność 250 i 300 GB.

Nowe 2,5-calowe dyski twarde Fujitsu z serii MHX2300BT wykorzystują technologię prostopadłego zapisu danych (PMR, Perpendicular Magnetic Recording). Pozwoliło im to na uzyskanie pojemności umożliwiającej zapisanie 250 i 300 GB danych. Urządzenia charakteryzują się ponadto niewielkim zużyciem energii na poziomie 1,6 W (zapis/odczyt; 0,5 W w okresie bezczynności) oraz cichą pracą i odpornością na wstrząsy (300G). Warto też wspomnieć o wartości Track to Track Seek Time na poziomie 1,5 ms (czas potrzebny na przesunięcie głowicy zapisująco-odczytującej nad sąsiednią ścieżkę).

Nowości pracują z prędkością 4,2 tysiąca obrotów na minutę i korzystają z interfejsu SATA 2.5. Oczywiście obsługują też technologię NCQ (Native Command Queuing) pozwalającą dyskowi samodzielnie zarządzać otrzymywanymi zleceniami.

Nowe dyski powinny trafić do sprzedaży w pierwszym kwartale 2007 roku. Niestety ich przewidywana cena nie jest na razie znana.

Więcej informacji.