2,5-calowe dyskowe nowości Samsunga

Firma Samsung przedstawiła dwie nowe serie 2,5-calowych dysków twardych - SpinPoint MP1 i SpinPoint M5. Pierwsza powinna znaleźć zastosowanie w stacjach roboczych i serwerach Blade, natomiast druga przeznaczona jest na rynek komputerów przenośnych.

Dyski wchodzące w skład serii SpinPoint MP1 wykorzystują technologię prostopadłego zapisu danych (PMR, Perpendicular Magnetic Recording), technologię NCQ (Native Command Queuing - przyśpiesza pracę urządzenia poprzez inteligentne zarządzanie komendami równoczesnego zapisu i odczytu), system ochraniający przed wibracjami (RVC, Rotary Vibration Controller) oraz (opcjonalnie) sensor free-fall (FFS) mający za zadanie ochronę naszych danych podczas przypadkowego uderzenia dysku. W skład serii wchodzą cztery modele (o pojemności 80, 120, 160, 200 GB) wyposażone w 8/16 MB pamięci podręcznej oraz dysponujące talerzami obracającymi się z prędkością 7200 obrotów na minutę i interfejsem SATA II.

2,5-calowe dyskowe nowości Samsunga

Samsung SpinPoint M5

Seria SpinPoint M5 - podobnie jak poprzednia - korzysta z technologii PMR, oferując jednak w przeciwieństwie do niej interfejs SATA, mniejszą prędkość obrotową talerzy (5400 obr/min) oraz 8-megabajtowy bufor. W jej skład weszły dyski oferujące od 60 GB do 160 GB przestrzeni dyskowej (ma się również wśród nich pojawić w niedługim czasie pojemniejszy 250-gigabajtowy model). Producent zachwala niską wagę, cichą pracę oraz niewielkie zapotrzebowanie na energię urządzeń, które czynią z nich idealne rozwiązanie dla notebooków. Co ważne, do rąk użytkowników trafią też wersje korzystające z interfejsu PATA.

SpinPoint MP1 trafi do masowej produkcji w maju, natomiast dysków z serii SpinPoint M5 możemy się spodziewać na półkach sklepowych jeszcze w tym miesiącu (wersje PATA pojawią się kilka tygodni później).

Więcej informacji:

SpinPoint MP1

SpinPoint M5.