2,5-calowe olbrzymy Fujitsu

Fujitsu dołącza do grona producentów dysków twardych, którzy będą oferować produkty wykorzystujące technologię zapisu prostopadłego. Premiera rynkowa 200-gigabajtowych dysków dla notebooków ma nastąpić jednak dopiero w pierwszej połowie 2007 r.

Przypomnijmy, że zapis prostopadły (perpendicular recording) to metoda zapisu danych, która - w odróżnieniu od stosowanych w produkowanych obecnie urządzeniach - układa namagnetyzowane cząstki z informacjami pionowo do powierzchni dysku, co pozwala na zmniejszenie ilości zajmowanego przez nie miejsca. Tym samym zwiększa się gęstość zapisu.

Dla porównania, dotychczasowe 2,5 calowe dyski Fujitsu dla notebooków cechowały się gęstością powierzchniową 105 Gb na cal kwadratowy i pojemnością do 120 GB. Nowa technologia pozwoli zwiększyć te parametry o około 50%.

Fujitsu jest już czwartym wielkim producentem dysków twardych, mającym w planach stosowanie zapisu prostopadłego w dyskach 2,5 cala. Wcześniej ogłosiły to Toshiba, Seagate i Hitachi (informowaliśmy o tym w artykule Hitachi - 1 terabajt twardego dysku?).

Więcej informacji: Fujitsu.


Zobacz również