2,6 mln nazw zarejestrowanych w domenie .pl

Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys.


W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano średnio 2,5 tys. nazw domeny .pl. Dzięki zwiększeniu udziału domen chronionych protokołem DNSSEC do poziomu 502 tys., odnotowano również wzrost poziomu bezpieczeństwa polskiego Internetu

Rynek domen .pl

Informacje z raportu za czwarty kwartał 2018 r. potwierdzają trend, który obserwowany jest już od kilku lat. Wiodącym polskim rejestratorem jest nazwa.pl, obsługująca niemal ¼ (22,85%) abonentów domeny .pl. Kolejny w zestawieniu rejestrator posiada 18,88% udziałów w rynku. Na trzecim miejscu w zestawieniu za Q4 2018r. uplasowała się, podobnie jak na koniec 2017 r., spółka OVH, zagospodarowując 12,27% rynku domeny .pl.

2,6 mln nazw zarejestrowanych w domenie .pl

Pozytywny trend

Polski rejestr znajduje się obecnie w fazie stabilizacji, nadal z tendencją wzrostową. Na popularność domeny .pl ma wpływ między innymi rozwój branży e-commerce. W tym roku rynek handlu w Internecie ma urosnąć o 10 mld złotych, osiągając rekordowy poziom 50 mld złotych na koniec 2019 roku . Wraz z rozwojem e-commerce wiąże się także wzrost ilości domen.

– Cyfrowa transformacja spowodowała, że z chęcią korzystamy z nowoczesnych rozwiązań, takich jak zakupy w sieci. Tym większe znaczenie zarówno po stronie właścicieli serwisów, jak i klientów odgrywają kwestie bezpieczeństwa. Dla przykładu, zaledwie 23% domen transakcyjnych polskich banków zabezpieczonych jest przez protokół DNSSEC, chroniący użytkowników przed najczęstszym przestępstwem w sieci, czyli phishingiem. W tym obszarze jest jeszcze sporo do zrobienia. – mówi Krzysztof Cebrat, prezes zarządu nazwa.pl.

Domeny.eu

W europejskim zestawieniu domeny .eu, wśród polskich firm pierwszą pozycję zajmuje również nazwa.pl utrzymując ponad 100 tysięcy domen w rejestrze EURid. Kolejna polska firma home.pl, rejestrująca także domeny europejskie, utrzymuje ich o połowę mniej - nieco ponad 49 tysięcy. Na trzecim miejscu wśród polskich rejestratorów plasuje się Consulting Service, obsługująca ponad 24 tysiące domen. Co istotne, w globalnym zestawieniu rejestratorów domeny .eu, nazwa.pl uplasowała się na wysokim, 6. miejscu. To pierwsza w historii tak wysoka pozycja polskiej firmy.

Polski Internet bezpieczny jak nigdy

Ubiegły rok był przełomowy pod względem wzrostu poziomu bezpieczeństwa polskiego Internetu. Ostatni kwartał 2018 r. w rejestrze domeny .pl to ponad 500 tys. nazw zabezpieczonych protokołem DNSSEC, z czego ponad 91% zarejestrowanych jest w nazwa.pl. Firma wprowadzając masowo protokół DNSSEC, sprawiła, że polski rejestr awansował na czwartą pozycję najlepiej zabezpieczonych rejestrów domen w całej Europie.

2,6 mln nazw zarejestrowanych w domenie .pl

Rynek domen ma nadal spory potencjał rozwojowy. Warto zaznaczyć, że zaledwie 50% polskich przedsiębiorców posiada własną stronę WWW czy pocztę w firmowej domenie. To niewiele biorąc pod uwagę fakt, że konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na poziom bezpieczeństwa transakcji internetowych. Firmowa witryna WWW lub e-sklep powinny spełniać obecne wymagania dotyczące bezpieczeństwa tak, aby klient zaufał, skorzystał i został na dłużej z daną marką czy produktem. Gwarancję bezpieczeństwa i jakość usług internetowych zapewniają kompleksowe rozwiązania, które w pełni chronią użytkowników.