2 GHz IBM

Koncern IBM zapowiedział, że do końca przyszłego roku wprowadzi na rynek nowoczesny procesor PowerPC pracujący z prędkością 2 GHz.

Koncern IBM zapowiedział, że do końca przyszłego roku wprowadzi na rynek nowoczesny procesor PowerPC, pracujący z prędkością 2 GHz. Inżynierowie koncernu przewidują, że już pod koniec bieżącego roku powinny zakończyć się prace nad konstrukcją układu, który zostanie wyposażony w wiele firmowych technologii istotnie wpływających na wydajność nowego procesora.

Początkowo do sprzedaży trafi wersja pracująca z prędkością 1 GHz. Na trzeci lub czwarty kwartał 2002 r. zaplanowano prezentację modelu PowerPC wyposażonego w zegar 2 GHz. Wprowadzenie szybkich chipsetów oznacza, że już w niedługim czasie zobaczymy wydajniejsze komputery Apple zbudowane z wykorzystaniem nowych procesorów PowerPC. Także Intel planuje wprowadzenie procesorów Pentium 4 pracujących z prędkością 2 GHz. Ma to nastąpić w trzecim kwartale bieżącego roku. Jednak w przypadku analizy wydajności Pentium 4 i PowerPC sprawa nie sprowadza się do prostego porównania częstotliwości pracy. PowerPC został skonstruowany z myślą o wydajnej pracy głównie w środowisku aplikacji graficznych. W tych zastosowaniach wolniejsze układy PowerPC oferują o wiele lepszą wydajność niż nominalnie ok. dwukrotnie szybsze produkty Intela.

Najnowszy chip IBM o kodowej nazwie Sahara będzie pracował z prędkością 1 GHz i zastąpi w ofercie produkt PowerPC 750cxe wyposażony w zegar 700 MHz. Także Motorola, która zajmuje się produkcją układów PowerPC, planuje wprowadzenie na rynek nowej wersji układu o kodowej nazwie Apollo, który również będzie oferował prędkość 1 GHz. Procesor ten zostanie wyposażony w kilka nowinek technologicznych, podobnych do tych, które zamierza wprowadzić do swych produktów koncern IBM.

Jak twierdzą przedstawiciele IBM, nowy chipset ma się wyróżniać nie tylko wysoką częstotliwością pracy. Jego główną zaletą ma być bardzo niski pobór prądu oraz znakomita wydajność, jeśli chodzi o obsługę sieci komputerowych. Ponadto procesor ten będzie posiadać kilka nowinek technologicznych, takich jak silikonowy izolator zmniejszający zapotrzebowanie na energię oraz nową technologię szyny systemowej, która przyspieszy wymianę danych pomiędzy procesorem a pozostałymi komponentami systemu.