2 GHz w zasięgu wzroku

Intel zaprezentował dwa nowe procesory Pentium 4 - 1,6 GHz oraz 1,8 GHz. Przedstawiciele firmy twierdzą, że jeszcze w tym kwartale na rynek powinien trafić procesor o prędkości 2 GHz.

Amerykański koncern Intel zaprezentował dwa nowe procesory z serii Pentium 4, taktowane zegarem 1,6 GHz oraz 1,8 GHz. To nie wszystko: przedstawiciele firmy zapowiedzieli, że jeszcze w tym kwartale na rynek trafi procesor o prędkości 2 GHz.

Nowe procesory mają, według Intela, znaleźć zastosowanie w najszybszych dostępnych na rynku komputerach osobistych. Nie będą jednak tanie: Intel Pentium 4 1,8 GHz ma kosztować (według producenta) ok. 560 USD, zaś Pentium 4 1,6 GHz - ok. 300 USD.

Według przedstawicieli firmy, będą one idealne dla osób korzystających z najnowszych, mających bardzo wysokie wymagania sprzętowe, programów (np. graficznych). Powinny również świetnie sprawdzić się w grach komputerowych, wykorzystujących zaawansowaną grafikę trójwymiarową.

Chybione prognozy

Intel zajmuje trzecią pozycję na liście największych światowych firm branży IT - będąc jednocześnie największym producentem półprzewodników. Obroty firmy w roku 2000 wyniosły ponad 30 mld USD. Silną pozycję na rynku procesorów firma zawdzięcza w głównej mierze wysokim wydatkom na rozwój oraz badania. Kwota, która zostanie przeznaczona na te cele w roku 2001, przekracza 4 mld USD (a to blisko połowa ubiegłorocznego zysku firmy).

Sztandarowym produktem firmy pozostają procesory: Intel Pentium i Intel Celeron. Wprowadzone właśnie do sprzedaży procesory należą do serii Intel Pentium 4 (pierwsze P4 w sprzedaży pojawiły się na początku 2001 r.). Sprzedaż P4 nie do końca jednak pokrywa się z wcześniejszymi prognozami - w maju Intel przyznał, że koncern sprzedał trzykrotnie mniej procesorów Pentium 4 niż przewidywano. Analitycy z Wall Street twierdzą, że Intel sprzedał w pierwszym kwartale tego roku jedynie ok. miliona egzemplarzy procesorów Pentium 4 (planowano ok. 3 mln).

Zbyt szybkie?

Główną przyczyną słabej sprzedaży procesorów był fakt, iż P4 były zbyt drogie. Poza tym użytkownicy nie potrzebowali aż tak wydajnych komputerów - ich potrzeby w zupełności zaspokajały dostępne już od dawna procesory P3 oraz tańsze rozwiązania w postaci układów Celeron oraz AMD Duron. Stąd słabe wyniki sprzedaży P4.

Gdy Intel Pentium 4 1,6 GHz oraz Intel Pentium 4 1,8 GHz trafią ostatecznie do sklepów na całym świecie, będą to najszybsze dostępne na rynku procesory. Najszybszym procesorem, jaki w ofercie ma najpoważniejszy konkurent Intela, firma AMD (producent procesorów Athlon oraz Duron), jest Athlon 1,4 GHz. Warto zauważyć, że pierwszym procesorem, który przekroczył "magiczną" granicę 1 GHz był jednak Athlon - przedstawiciele AMD pierwszy, produkowany seryjnie egzemplarz zademonstrowali 6 marca 2001r. (czyli na kilka miesięcy przed zapowiadanym wcześniej terminem). Dwa dni później procesor taktowany zegarem 1 GHz zaprezentował również Intel.

Od czasu do czasu do rywalizacji między Intelem a AMD próbują włączać się nowi gracze. Nie tak dawno koncern VIA zademonstrował nowy model swojego procesora z serii C3, działającego z prędkością 750 MHz. Przedstawiciele firmy mówili wtedy, że mają nadzieję, iż nowy procesor, charakteryzujący się niskim zużyciem energii oraz niską ceną (49 USD przy zakupie powyżej 1000 sztuk) znajdzie szerokie zastosowanie w notebookach oraz tanich desktopach. Pod koniec roku 2001 ma zaś, według deklaracji przedstawicieli VIA, pojawić się procesor Ezra pracujący z prędkością 1 GHz.

Wydaje się zatem, że tym razem w gigahercowym wyścigu kolejny rekord (2GHz) ustanowi jednak Intel. Nie wiadomo jednak, czy i tym razem nie okaże się, że nowe produkty nie do końca przystają do potrzeb klientów. Przyznać wszak należy, że wprowadzone właśnie procesory do najtańszych nie należą. A zapowiadany na koniec tego kwartału Intel Pentium 4 2 GHz z całą pewnością również tani nie będzie.


Zobacz również