2 MB szczęścia

Istnieje mnóstwo małych programów, które potrafią wykonać zadania równie dobrze jak potężne aplikacje zajmujące niekiedy kilka płyt CD. Te małe narzędzia często są pisane tylko po to, by ułatwić jedno konkretne zadanie lub po prostu umilić czas spędzany przy komputerze. Oto nasze propozycje kilku użytecznych programów, z których większość nie przekracza dwóch megabajtów.

2 MB szczęścia
Od kilku lat producenci do swoich aplikacji starają się dołączyć jak najwięcej elementów, aby pochwalić się, że są lepsi od konkurencji. Pojawia się pytanie, czy wszystkie opcje oferowane przez współczesne programy są niezbędne do codziennej pracy? Może trzeba się zastanowić, komu potrzebne są te wszystkie "wodotryski", jak chociażby animowana pomoc użytkownika. Oczywiście nie da się powrócić do czasów, kiedy gry mieściły się na jednej dyskietce, a edytor tekstu zapisywał dokumenty wyłącznie w formacie TXT. Warto jednak czasem sięgnąć po narzędzia, które może nie są aż tak funkcjonalne, ładne i rozbudowane. Ich siłą jest mały rozmiar (można przesłać je znajomym za pomocą poczty elektronicznej) oraz szybkość działania - nie ma obawy, że przy zapisywaniu pracy coś pójdzie nie tak i cały system się zawiesi. Postanowiliśmy przedstawić kilka takich programów.

Nagrywanie płyt CD

2 MB szczęścia
Trudno sobie wyobrazić użytkownika komputera, który nie nagrywa płyt. Dlatego też warto przyjrzeć się małemu programowi o nazwie Magic ISO 4.6. Jest to bardzo przydatne, wielofunkcyjne narzędzie służące do tworzenia obrazów dysków CD i DVD, nagrywania CD oraz wykonywania kopii zapasowych płyt CD i DVD. Dzięki niemu można szybko i łatwo edytować (dodawać, kasować zmieniać nazwy, usuwać pliki wewnątrz pliku obrazu), tworzyć i konwertować większość najpopularniejszych formatów obrazów dysków. Program obsługuje nagrywanie plików obrazu na DVD+R/RW, DVD-R/RW. Aplikacja zajmuje 1,7 MB.

Pobieranie plików

2 MB szczęścia
Pobieranie plików to jedno z ulubionych zajęć internautów. Nie ma lepszego miejsca, skąd można by ściągnąć najnowsze sterowniki, kodeki, kilka narzędzi usprawniających pracę komputera lub tapety. W takim przypadku program przyspieszający transfer jest niezwykle przydatny. Oto Fresh Download 7.15. Bardzo prosty, ale wydajny program do pobierania wszelkiego rodzaju plików z Internetu. Potrafi pobierać plik w kilku fragmentach jednocześnie, co wyraźnie zwiększa prędkość transferu. Użytkownicy mają możliwość zatrzymania pobierania i rozpoczęcia go ponowanie w dowolnym, wybranym momencie. Fresh Download radzi sobie znakomicie bez względu na rodzaj połączenia z Internetem (dial-up, kablówka, DSL), łatwo się instaluje i bez problemów integruje z przeglądarką Internet Explorer. Aplikacja umożliwia współpracę z programem antywirusowym, dzięki czemu każdy pobierany z Sieci program będzie poddawany natychmiastowej kontroli. Aby móc korzystać z aplikacji należy dokonać darmowej rejestracji. Aplikacja zajmuje 1.45 MB.

Baza adresowa

2 MB szczęścia
Jeżeli chcemy mieć uporządkowaną listę naszych znajomych, pomoże nam w tym Kontakt 1.0.1. Podstawowym zadaniem programu jest zarządzanie kolekcją danych osobowych znajomych lub rodziny. Poprzez podanie podstawowych informacji o danej osobie, takich jak imię, nazwisko, adres, czy numer telefonu, program buduje prostą bazę danych o tejże osobie. Każdy wpis można dodatkowo edytować i usuwać. Istnieje również możliwość wysłania e-maila do danej osoby. W najnowszej wersji znacznie zmodyfikowano sposób zapisu danych, oraz dodano możliwość wysyłania e-maila do danej osoby. Aplikacja zajmuje 1,23 MB.

Dodatek do przeglądarki

2 MB szczęścia
Internet Explorer jest domyślnie instalowany wraz z systemem operacyjnym Windows. Aby nieco poprawić jego działanie i połatać dziury w zabezpieczeniach warto zainstalować Green Browser 2.3. Jest to rozbudowana nakładka, która oprócz podstawowych funkcji, takich jak przeglądanie zakładkowe czy wbudowane filtry wyskakujących okien, oferuje kilka praktycznych rozwiązań. Po zainstalowaniu pakietu na pulpicie pojawia się zawsze widoczna zielona ikona, która jest skrótem do przeglądarki, a po naciśnięciu prawego przycisku myszy pozwala dotrzeć do podstawowych ustawień programu. Ikonę można przesuwać w dowolne miejsce na ekranie, żeby nie przeszkadzała w pracy, a jednocześnie była cały czas pod ręką. Przeglądając Internet, warto czasami skopiować tekst, obrazek, ustawienia strony itp. Pomoże w tym narzędzie Collector. Green Browser oferuje zaawansowaną obsługę "gestów myszy", znaną m.in. z Opery. Można zmieniać skórki, przy czym nie trzeba tworzyć całego zestawu - wystarczy podać ścieżkę do obrazka, który ma być wyświetlany jako określona ikona. Dodatkowo przeglądarka oferuje własnego menedżera pobierania plików, opcję zoom oraz uruchamianie skryptów Java. Bardzo długa jest też lista skrótów klawiaturowych, bez których szybkie korzystanie z Internetu jest praktycznie niemożliwe. Aplikacja zajmuje 384 KB.

Kopia zapasowa

2 MB szczęścia
Czy zdarzyło Ci się wykasować bardzo ważne dokumenty, których nie zapisałeś wcześniej na innym nośniku? Wystarczyło przecież odpowiednio skonfigurować ABC Backup 1.05. Ten darmowy program tworzy kopię bezpieczeństwa danych. Jego największą zaletą jest prostota obsługi i nieskończona ilość planowanych zadań archiwizacji. Wystarczy wybrać zasoby na dysku twardym komputera, które chcemy chronić i podać ścieżkę docelową (np. inny dysk, serwer FTP, inny komputer w sieci LAN). Można też wskazać pliki, które będą miały swoje "lustrzane odbicie" na dysku (tzw. tryb mirror). Jeżeli inne programy używają zasobów, które mają zostać skopiowane ABC Backup (po wcześniejszym ustawieniu) potrafi je wyłączyć. Aplikacja zajmuje 802 KB.

Dostrajanie rejestru

2 MB szczęścia
W optymalizacji systemu na pewno pomoże Registry Mechanic 3.03 - przykład aplikacji, która ma za zadanie automatycznie znaleźć niepotrzebne lub niebezpieczne wpisy w rejestrze i usunąć je. Program jest bardzo intuicyjny. Przy pomocy jednej ikony można wykonać całe skanowanie systemu (m.in. poprawność wpisów rejestru, umiejscowienie programów, skrótów, czcionek, plików pomocy oraz programów, które uruchamiają się w czasie startu systemu). Program oferuje funkcję "Deep Registry Scan", która wychwytuje nawet drobne problemy, które pozostają niezauważone w codziennej pracy. Opisywane narzędzie posiada również opcję tworzenia kopii rejestru. Aplikacja zajmuje 2,3 MB.

Kompresja plików

WinRAR 3.40 - tego archiwizera nie trzeba chyba przedstawiać. Zapisuje pliki we własnym formacie RAR (dodatkowo program obsługuje m.in. kompresję ZIP, ARJ, CAB, LZH, TAR, GZ, TAR.GZ, BZ2, TAR.BZ2, ACE, UUE, JAR, ISO CD image). W nowej edycji 3.40 zmodyfikowano najszybszą (Fastest) metodę kompresji RAR tak, aby działała znacznie szybciej, przy mniejszym współczynniku kompresji (opcja dobra do wykonywania częstych kopii bezpieczeństwa). Aplikacja obsługuje formaty kompresji charakterystyczne dla systemów Unixa (archiwa TAR.Z i TAZ) oraz format 7-Zip. Dostępne są również opcje podnoszące bezpieczeństwo pracy z programem - funkcja pozwalająca pominąć określony typ plików w czasie wypakowywania oraz modyfikująca działanie polecenia skanowania archiwum pod kątem obecności wirusów. Aplikacja zajmuje 1,11 MB.

Małe jest piękne

Istnieją również małe aplikacje, które ciężko zaklasyfikować. Nie znaczy to, że są gorsze od "poważnych narzędzi". Czasami warto coś takiego zainstalować, aby zobaczyć je w działaniu.

Idealne wymiary - King Size 1.0 to program, który przelicza jakie powinny być idealne proporcje ciała (klatka, ramię, udo...), na podstawie wprowadzonego wzrostu i wagi. Aplikacja zajmuje 206 KB.

Siemka 0.9 włącza się podczas startu komputera i pokazuje żart, cytat, informacje dotyczące daty, godziny w różnych strefach czasowych. Jest mały, nie robi prawie nic, a jednak cieszy. Aplikacja zajmuje 279 KB

Listonosz 1.1 to wyszukiwarka kodów pocztowych. Umożliwia znalezienie kodu pocztowego (w bazie znajduje się ich ponad 50 tysięcy) na podstawie nazwy ulicy, miasta, powiatu czy województwa. Podaje również urząd pocztowy obsługujący dany region.

Morsik 1.0 to idealny program dla wszystkich fanów morskich wypraw, bowiem dzięki niemu można szybko nauczyć się alfabetu Morse'a. Użytkownik wpisuje tekst, kóry jest następnie wyświetlany i odgrywany przez program. Aplikacja nie wymaga instalacji i zajmuje 226 KB.

Lista programów jest oczywiście otwarta. Istnieje jeszcze naprawdę wiele aplikacji, które zajmują 2 MB lub niewiele więcej i są bardzo użyteczne. Zapraszamy do zgłaszania własnych propozycji.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: