2 miliardy plików MP3

Co trzeci mieszkaniec naszego kontynentu ściąga pliki MP3 – według ustaleń Forrester Research łącznie daje to rocznie ok. 2 miliardów plików muzycznych ładowanych na PC-ty użytkowników sieci P2P z Europy.

Z raportu przedstawionego przez Forrester Research wynika, że co trzeci Europejczyk posiadający dostęp do Internetu ściąga zeń pliki z muzyką. Firma badawcza ocenia, że około 35 milionów Europejczyków ściąga z Internetu pliki muzyczne za pośrednictwem serwisów wymiany plików. Podczas każdej sesji europejski internauta ściąga około 6 plików muzycznych; takich sesji odbywa średnio cztery w miesiącu. W sumie, w ciągu roku daje to niebagatelną liczbę ponad 2 miliardów plików muzycznych załadowanych na dyski twarde PC-tów użytkowników serwisów P2P.

Z badania Forrester Research wynika też (co w zasadzie nie jest zbyt odkrywczym ustaleniem), że przeciętny użytkownik tych serwisów jest młodym mężczyzną zainteresowanym rozrywką. Ponadto, zgodnie z przypuszczeniem, dwukrotnie częściej niż to ma miejsce w całej populacji e-klientów internetowych dysponuje on szerokopasmowym dostępem do Internetu.

Około 71% Europejczyków słucha następnie ściągniętych plików MP3 na swoich PC-tach, 37% nagrywa je na skomponowane przez siebie płyty CD, a 7% przenosi je do zewnętrznego odtwarzacza MP3. Ta ostatnia obserwacja jest ciekawa w zestawieniu z faktem, że znacznie więcej - około 10% użytkowników sieci P2P - posiada takie odtwarzacze.