2 mln. dolarów kary w procesie o piractwo
-
- 19.06.2009, godz. 09:00
Jammie Thomas-Rasset, 32-letnia Amerykanka musi zapłacić 1,92 mln. dolarów odszkodowania za udostępnienie w Internecie nieautoryzowanych kopii 24 utworów muzycznych. Ława przysięgłych uznała ją winną świadomego naruszenia przepisów o ochronie praw autorskich.

Jammie Thomas-Rasset (źródło: CNet)
Wyrok uchylony został we wrześniu 2008 r. Sędzia Michael Davis wyraził wówczas wątpliwość, czy udostępnienie utworów do pobrania przez Sieć samo w sobie stanowi naruszenie prawa. Wyraził też pogląd, że zgodnie z ustawą US Copyright Act i innych ustawach pokrewnych nielegalna dystrybucja może mieć miejsce tylko wtedy, gdy dochodzi do faktycznego rozpowszechniania muzyki. Zwykłe udostępnienie pliku nie jest równoznaczne z jego dystrybucją.
Sprawa J. Thomas-Rasset ponownie trafiła na wokandę kilka dni temu, 15 czerwca. Prawnicy wytwórni fonograficznych argumentowali, że kobieta umożliwiła dostęp do pirackiej muzyki milionom użytkowników Internetu i próbowała zatuszować sprawę (Thomas-Rasset utrzymywała, że pliki mógł pobrać, a potem udostępnić jej były mąż lub dzieci). Argumentacja ta przekonała przysięgłych - oskarżona zamiast 9 tys. dolarów ma teraz do zapłacenia 80 tys. za każdy z plików (ława przysięgłych mogła orzec kwotę z przedziału 750 - 150 000 tys. USD). RIAA w komentarzu do wyroku wyraziło zadowolenie z takiego przebiegu sprawy.
"RIAA wygrało bitwę..."
Rzeczniczka RIAA, Cara Dukcworth, przekonywała: "Od początku rozprawy dążyliśmy do ugody i nadal przejawiamy taką wolę". Thomas-Rasset nie wydaje się jednak zainteresowana porozumieniem z organizacją - jej zdaniem RIAA wygrała bitwę, ale nie wojnę.
Stowarzyszenie RIAA od 2003 r. skierowało w Stanach Zjednoczonych ok. 35 tys. indywidualnych pozwów przeciw użytkownikom, których oskarżało o pobieranie i udostępnianie w Internecie muzyki. Większość z nich zdecydowała się na ugodę z RIAA i zapłatę 3-5 tys. USD odszkodowania. Po tym, jak sprawa J. Thomas-Rasset trafiła do sądu (kobieta nie chciała zawrzeć ugody) organizacja zapowiedziała zaprzestanie praktyki ścigania użytkowników którzy pobierali muzykę w niewielkich ilościach. RIAA postanowiła za to nawiązać ściślejszą współpracę z dostawcami Internetu.
Oto lista utworów, które kosztowały Jammie Thomas-Rasset prawie 2 mln. dolarów. Najdroższe 1,5 godz. muzyki w historii?
- Aerosmith - "Cryin’"
- Bryan Adams - "Somebody"
- Def Leppard - -"Pour Some Sugar on Me"
- Destiny’s Child - "Bills, Bills, Bills"
- Gloria Estefan - "Here We Are", "Coming Out of the Heart", "Rhythm is Gonna Get You"
- Goo Goo Dolls - "Iris"
- Guns'N'Roses - "Welcome to the Jungle", "November Rain"
- Green Day - "Basket Case"
- Janet Jackson - "Let’s What Awhile"
- Journey - "Faithfully"; "Don’t Stop Believing"
- Linkin Park - "One Step Closer"
- No Doubt - "Bathwater", "Hella Good", "Different People"
- Reba McEntire - "One Honest Heart"
- Richard Marx - "Now and Forever"
- Sara McLachlan - "Possession", "Building a Mystery"
- Sheryl Crow - "Run Baby Run"
- Vanessa Williams - "Save the Best for Last"