2 mln kary za zmowę przetargową na dostawę komputerów dla szkół

Sześć firm z Wrocławia zostało ukaranych przez prezes UOKiK za zmowę przetargową dotyczącą zamówienia na dostawę sprzętu komputerowego dla szkół i bibliotek.

Co rusz słyszymy o aferach związanych z zamówieniami publicznymi. Ostatnia wydana przez UOKiK decyzja też dotyczy zmowy przetargowej. Uczestniczyło w niej sześć firm z Wrocławia starających się o realizację dostaw sprzętu komputerowego dla szkół i bibliotek z Dolnego Śląska uczestniczących w projekcie Dolnośląska e-szkoła.

Dzięki działaniom UOKiK podjętym na podstawie prasowych doniesień udało się ustalić, że pomiędzy uczestnikami stającymi pod koniec 2011 roku do przetargu doszło do zawarcia niedozwolonych uzgodnień mających na celu zmuszenie zamawiającego (Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego) do wybrania droższej oferty.

Zobacz również:

  • RTV Euro AGD: Hardware w niższych cenach
  • Cyberpunk 2077 z kolejnymi problemami. CD Projekt pod lupą UOKiK

"Początkowo najtańszą [ofertą - red.] okazała się złożona przez Itsumi i KEN Solutions, jednak wskutek niewłaściwego uzupełnienia dokumentacji, została ona odrzucona. W takim przypadku Urząd Marszałkowski powinien wybrać drugą w kolejności, czyli droższą ofertę Integrit i Dreamtec Solutions. Wykluczenie najtańszego wykonawcy spowodowane było przedstawieniem przez niego nieodpowiedniego zaświadczenia z ZUS o niezaleganiu ze składkami. Tymczasem Urząd ustalił, że pełnomocnik konsorcjum posiadał właściwy dokument, który mógł przedłożyć w celu otrzymania zlecenia." - czytamy na stronie UOKiK.

Smaczku całej sprawie dodaje też fakt, że prezes spółek Incom i Dreamtec pełnił również funkcje kierownicze w Integrit, a prezes Dreamtec – w Dreamtec Solutions i KEN Solutions.

Za powyższe działania Prezes UOKiK nałożył kary wysokości blisko 2 mln zł:

2 mln kary za zmowę przetargową na dostawę komputerów dla szkół

UOKiK - kary za zmowę przetargową

Na koniec warto dodać, że przetarg wygrał konkurent ukaranych przedsiębiorców.