2-terabajtowy dysk Western Digital

Firma Western Digital zaprezentowała twardy dysk o pojemności 2TB. Jest to obecnie najbardziej pojemny 3,5-calowy dysk na świecie.

Firma Western Digital wprowadzając na rynek dyski o pojemności 2 TB, wysunęła się na prowadzenie w wyścigu wśród producentów twardych dysków. Dotychczasowy lider, firma Seagate, pozostała w tyle z dyskami o pojemności 1,5 TB. WD Caviar Green 2TB wyposażono w cztery 500-gigabajtowe talerze, o gęstości zapisu 400 Gb na cal kwadratowy. Został on zaprojektowany z myślą o zastosowaniu w zewnętrznych dyskach twardych z interfejsami USB, FireWire/eSATA i macierzach RAID.

2-terabajtowy dysk Western Digital

WD Caviar Green 2TB

Dyski WD Caviar Green 2TB wyposażono w pamięć cache o wielkości 32MB oraz interfejs SATA 3 GB/s. Zastosowano w nich technologie StableTrac (tłumienie wibracji i stabilność pracy talerzy), IntelliPower (dostosowywanie prędkości obrotowej talerzy, szybkości transferów i algorytmów cache'owania w celu zapewnienia oszczędności energii i wydajności), IntelliSeek (redukcja hałasu, wibracji i zużycia prądu przez obliczanie optymalnego czasu przemieszczania głowic) oraz NoTouch (mniejsze zużycie głowicy i talerzy, oraz większe bezpieczeństwo danych, przez utrzymywanie głowicy zapisującej z dala od powierzchni dysku).

Oficjalne źródła donoszą, że WD Caviar Green 2 TB pojawi się w sprzedaży pod koniec miesiąca w sugerowanej cenie 880 zł. Wedle informacji serwisu Engadget, model WD20EADS 2TB jest już dostępny w sprzedaży w internetowych sklepach na terenie Australii, w cenie około 250 USD.

Więcej informacji o dyskach WD Caviar Green jest dostępnych na stronie firmy pod tym adresem.