20-gigahercowy trzmiel

Intel twierdzi, że opracował technologię, dzięki której możliwe będzie stworzenie w ciągu 10 lat procesora dorównującego mocą obliczeniową mózgowi trzmiela.

Intel twierdzi, że opracował technologię, która sprawi, że prawo Moore'a będzie aktualne jeszcze przez co najmniej 10 lat. Oznaczałoby to, że w tym czasie byłaby możliwa produkcja procesorów osiągających prędkości nawet 20 GHz i zawierających ok. miliarda tranzystorów. Dla porównania, pierwszy "tranzystorowy" procesor IBM zawierał ok. 2000 tych układów. Najszybsze Pentium 4 mają zaś 42 mln tranzystorów. Jeden z naukowców zatrudnionych w laboratoriach Intela stwierdził, że w ciągu 10 lat wydajność procesorów produkowanych z wykorzystaniem nowej technologii będzie można porównać z wydajnością mózgu trzmiela.

Według Intela, firmie udało się stworzyć tranzystory o średnicy zaledwie 80 atomów. Dzięki mikroskopijnym rozmiarom mogą one włączać i wyłączać się ponad tysiąc razy szybciej niż tranzystory stosowane obecnie. Ponadto chipy wytworzone w nowej technologii pobierają znacznie mniejsze ilości energii niż układy tradycyjne.

Prawo Moore'a mówi, że prędkość, z jaką działają mikroprocesory, podwaja się co 18 miesięcy. Dotychczas twierdzenie to okazywało się słuszne. Producenci mikroprocesorów przypuszczali jednak do niedawna, że prawo sformułowane przez współzałożyciela Intela niedługo się zdezaktualizuje. Powodem tego miały być właściwości fizyczne krzemu, który - wg sceptyków - osiągnie niedługo szczyt swoich możliwości jeżeli chodzi o wykorzystanie go w procesorach.


Zobacz również