20 komputerów, które zmieniły świat

18. Hewlett-Packard OmniBook 300 (1993)

20 komputerów, które zmieniły świat

Hewlett-Packard OmniBook 300

Jeden z pierwszych dostępnych na rynku tzw. subnotebooków - czyli miniaturowych komputerów przenośnych. Komputer ważył 1,32 kg i wyposażony był w system Windows 3.1, programy Excel 4.0, Word 2.0 oraz MS-DOS 5.0 (wszystkie aplikacje przechowywane były w pamięci ROM). Do dyspozycji użytkownika oddano dysk twardy o imponującej jak na owe czasy pojemności 40 MB.

Nabywca Omnibooka 300 otrzymywał również pakiet oprogramowania biznesowego HP. Łatwy dostęp do wszystkich aplikacji umożliwiał pojedynczy przycisk funkcyjny, zaś korzystanie z urządzenia ułatwiała wbudowana mysz. Konfigurację uzupełniały: procesor 386SXLV, 9-calowy monochromatyczny wyświetlacz o rozdzielczości VGA oraz wbudowany akumulator, który dzięki zastosowaniu w komputerze pamięci ROM wystarczał nawet na 9 godzin pracy.

17. Toshiba T1000 (1987)

20 komputerów, które zmieniły świat

Toshiba T1000

T1000 to jeden z pierwszych komputerów przenośnych, który zyskał popularność i uznanie użytkowników. Urządzenie mierzyło 30,48 na 5,08 na 27,94 cm i ważyło 2,9 kg - było więc zdecydowanie mniejsze od innych dostępnych w tym czasie notebooków, które zwykle charakteryzowały się gabarytami i wagą zbliżonymi do walizki.

Komputer wyposażony był we wzmocnioną obudowę, pełną klawiaturę, 512 kB pamięci RAM, napęd dyskietek oraz wbudowany modem. Zastosowano w nim system operacyjny to MS-DOS 2.11 "osadzony" w pamięci ROM.

16. Tandy TRS-80 Model I (1977)

20 komputerów, które zmieniły świat

Tandy TRS-80 Model I

Kosztujący niecałe 600 USD Tandy TRS-80 Model I zapisał się w annałach informatyki głównie dlatego, że był pierwszym komputerem tak masowo kupowanym na amerykańskim rynku - w ciągu kilku lat w USA sprzedano ponad 200 tys. tych urządzeń.

TRS-80 wyposażony był w 4 kB pamięci RAM i obsługiwał BASIC-a. Programy wczytywane były z kaset magnetofonowych - choć użytkownicy Model 1 wspominają, że wgrywanie aplikacji przebiegało tak opornie, że w większości przypadków szybciej było napisać i uruchomić własny program. Z czasem komputer był rozbudowywany i wyposażany w kolejne akcesoria - napęd dyskietek, obsługę sieci itp. Co ważne, to właśnie po pojawieniu się na rynku TRS-80 zaczęły powstawać pierwsze gazety komputerowe, poświęcone w całości zagadnieniom związanym z PC.

15. Shuttle SV24 Barebone System (2001)

20 komputerów, które zmieniły świat

Shuttle SV24 Barebone System

Jak już wspomnieliśmy, przez lata komputery były tylko kanciastymi, beżowymi skrzynkami - jednym z pierwszych producentów, który próbował bardziej kreatywnie podejść do tematu obudowy komputera, był koncern Shuttle. Zaprezentowany w 2001 r. model SV24 nie tylko przyciągał uwagę ciekawym wzornictwem, ale też był wyjątkowo mały - mniej więcej wielkości tostera.

Za 250 USD nabywca otrzymywał obudowę z wbudowaną płytą główną (ze zintegrowaną grafiką i dźwiękiem) i zasilaczem. Teraz takich maszyn na rynku są tysiące - warto jednak pamiętać, że ten trend zainicjowany został przez firmę Shuttle.

14. Atari 800 (1979)

20 komputerów, które zmieniły świat

Atari 800

Atari 800 to urządzenie, które jako pierwsze pokazało, co ma do zaoferowania komputer w kwestii rozrywki, dźwięku oraz grafiki. Ten legendarny model wyposażony był w dodatkowy procesor graficzny (8-bitowy model 6502) - dzięki temu ATARI oferował paletę 128 kolorów (w kolejnych wersjach kolorów było już 256). Komputer potrafił także jednocześnie wyświetlać cztery programowalne animowane obiekty - nic więc dziwnego, że szybko zaczęły powstawać na niego gry, w tym legendarny Star Raiders.

Dodatkowy chip graficzny to nie wszystko - urządzenie miało też procesor dźwiękowy. Programy i gry na ATARI przechowywane były na kartridżach, zaś do komputera można było dołączyć do czterech dżojstików.