20 komputerów, które zmieniły świat

7. Commodore Amiga 1000 (1985)

20 komputerów, które zmieniły świat

Commodore Amiga 1000

Na dźwięk słowa Commodore każdy natychmiast myśli o legendarnym modelu 64, jednak nie on znalazł się w naszym zestawieniu. Ten honor przypadł modelowi Commodore Amiga 1000 - który był po prostu znacznie lepszy. To był pierwszy prawdziwie multimedialny, wielozadaniowy komputer osobisty.

W komputerze wykorzystano procesor Motorola 68000 (ten sam, który montowano w Macintoshach), a także trzy dodatkowe procesory, odpowiedzialne za generowanie grafiki (3D, wideo) i dźwięku stereo (znacznie lepszego niż w słynnym Commodore 64)

6. IBM Personal Computer, Model 5150 (1981)

20 komputerów, które zmieniły świat

IBM Personal Computer, Model 5150

Pierwszy prawdziwy komputer PC który pojawił się na rynku - nastąpiło to dokładnie 12 sierpnia 1981 r. Zastosowano w nim wydajny, 16-bitowy procesor Intela (model 8088) oraz zupełnie nowy system operacyjny - PC-DOS (później znany również jako MS-DOS). "Pecet" IBM-a błyskawicznie zyskał popularność - w ciągu kilku miesięcy stał się przebojem rynkowym. W sklepach z czasem pojawiły się również liczne akcesoria, dodatki, programy itp.

Przede wszystkim jednak powinniśmy pamiętać o tym, że zdecydowana większość komputerów, jakie znamy dziś, to potomkowie legendarnego modelu 5150 firmy IBM.

5. IBM ThinkPad 700C (1992)

20 komputerów, które zmieniły świat

IBM ThinkPad 700C

Premiera tego komputera odbyła się w 1992 r. na targach Comdex - od tego czasu każdy użytkownik komputera bez problemu odróżni ThinkPady (przez lata produkowane przez IBM, teraz przez chińską firmę Lenovo) od innych komputerów przenośnych. Dlaczego? Otóż dlatego, iż wszystkie one wywodzą się z ThinkPada 700C i zachowały jego charakterystyczne cechy - solidną, czarną obudowę, logo oraz czerwone urządzenie wskazujące TrackPoint

W momencie premiery model 700C był wszystkim, czego mógł pożądać współczesny użytkownik komputerów - za 4,3 tys. USD użytkownik otrzymywał 10,4-calowy wyświetlacz LCD, dysk o pojemności 120 MB oraz procesor 25 MHz.

4. Apple Macintosh Plus (1986)

20 komputerów, które zmieniły świat

Apple Macintosh Plus

"Sercem" Macintosha Plus był znany z innych współczesnych komputerów procesor Motorola 68000 - na tym jednak podobieństwa się kończyły. Produkt Apple'a wyposażony został w zawrotną ilość pamięci RAM - 1 MB (z opcją rozbudowy do 4 MB), a także czytnik dyskietek oraz złącze SCSI.

Urządzenie miało też wbudowany monitor monochromatyczny o rozdzielczości 512 x 342 pikselil, klawiaturę numeryczną oraz mysz. Mac Plus był jednym z najlepiej sprzedających się komputerów w ofercie Apple'a (firma wycofała go ze sprzedaży dopiero w 1990 r.)

3. Xerox 8010 Information System (1981)

20 komputerów, które zmieniły świat

Xerox 8010 Information System

Pierwszy komputer wyposażony w nowatorski, graficzny interfejs użytkownika, w którym przestrzeń robocza symbolizowana była przez biurko (z tego rozwiązania korzystali praktycznie wszyscy późniejsi producenci OS-ów). Urządzenie sprzedawane było w komplecie z myszą (wtedy jeszcze nazywaną "ręcznym urządzeniem wskazującym").

Komputer Xeroksa wyposażony był w obsługę sieci oraz możliwość współpracy z drukarką. Do jego wad należała niestety cena - urządzenie kosztowało 16,5 tys. USD. Niestety, komputer nie sprzedawał się zbyt dobrze - właśnie z uwagi na wysoką cenę oraz fakt, iż pojedyncza maszyna była dla firmy praktycznie bezużyteczna (do wykorzystania jego pełnych możliwości niezbędne było kupienie co najmniej kilku i praca w sieci - a to zwielokrotniało koszty). Ale miejsca w historii informatyki nikt Xeroksowi 8010 odmówić nie może.