20 komputerów, które zmieniły świat

2. Compaq Deskpro 386 (1986)

20 komputerów, które zmieniły świat

Compaq Deskpro 386

Pierwszy komputer, w którym wykorzystany został niezwykle wydajny, jak na owe czasy, nowy procesor Intela - 32-bitowy układ 80386, taktowany zegarem 16 MHz. "Pecet" ów kosztował 6,5 tys. USD - nie był więc wcale dużo droższy od innych, zdecydowanie mniej wydajnych, komputerów.

Warto przypomnieć, że w roku 1986, gdy na rynku pojawiał się nowy procesor, wcale nie było oczywiste, że da się na wyposażonym w niego komputerze uruchomić starsze programy. I tu ujawniała się kolejna zaleta DeskPro 386 - maszyna bez problemu radziła sobie z uruchamianiem DOS-u, Windows oraz Lotusa 1-2-3. Nic więc dziwnego, że na jej zakup zdecydowały się tysiące klientów.

1. Apple II (1977)

20 komputerów, które zmieniły świat

Apple II

To nie był ani pierwszy komputer osobisty, ani najbardziej zaawansowany, ani też najlepiej sprzedający się. Dlaczego więc znalazł się na pierwszym miejscu listy najważniejszych komputerów? Otóż dlatego, że najlepiej spełnia kryteria "ważności" przyjęte przy tworzeniu tej listy - w momencie premiery był innowacyjny, charakteryzował się ciekawym wzornictwem, wywarł ogromny wpływ na rynek i z pewnością cechował się indywidualizmem

Komputer ten wyposażony był w 8-bitowy procesor i 4 kB pamięci (z opcją rozszerzenia do 48 kB). Programy przechowywał na kasetach (a nie na dyskach). Był pierwszym komputerem generującym kolorową grafikę, był też pierwszym, który można było tak łatwo samodzielnie rozbudowywać. To on udowodnił, że komputery mogą świetnie przydać się w biznesie - dzięki dołączonemu arkuszowi kalkulacyjnemu VisiCalc.

Być może najważniejszą innowacją było wzornictwo - Apple II był po prostu ładny, szczególnie w zestawieniu z innymi ówczesnymi komputerami, które były pełnymi przewodów i metalu kanciastymi pudłami. To wszystko sprawiło, że trafił do tysięcy domów na całym świecie, potężnie przyczyniając się do popularyzacji komputerów osobistych.

Podsumowanie

Oczywiście, autorzy podsumowania nie twierdzą, że ich zestawienie (i jego zwycięzcy) powinno być uznawane za ostateczny i jedynie obowiązujący ranking komputerów PC. Jeśli macie inne zdanie na ten temat - sądzicie, że listę powinien otwierać inny komputer lub brakuje Wam na niej jakiegoś urządzenia - prosimy o podanie swoich typów w komentarzach.

Wykorzystane w tekście fotografie komputerów pochodzącą z zasobów własnych PC Worlda oraz serwisów OldComputers.net, TinyScreenfuls.com i Vintage-computer.com.