20 komputerów, które zmieniły świat

Przygotowywanie takich zestawień nigdy nie jest prostym zadaniem - bo jak spośród tysięcy modeli komputerów, które w ciągu minionych kilku dekad trafiły do sprzedaży, znaleźć te najważniejsze? Jak porównywać dzisiejsze "kombajny multimedialne" obdarzone gigabajtami RAM-u, napędami HD DVD i wielordzeniowymi procesorami z prostymi maszynami liczącymi, sprzedawanymi przed laty z monochromatycznymi monitorami? A jednak ktoś podjął się takiego zadania - nasi koledzy z amerykańskiego PC Worlda przygotowali zestawienie najważniejszych komputerów w historii informatyki. Niektóre z umieszczonych w nim maszyn zna każdy, kto choć trochę interesuje się informatyką (wystarczy wspomnieć o Atari 800 czy Commodore Amiga 1000). Nazwy innych zabrzmią znajomo jedynie pasjonatom. Zapraszamy do zapoznania się z pełną listą "20 najważniejszych komputerów w historii".

20 komputerów, które zmieniły świat
Jak już wspomnieliśmy, przygotowanie takiej listy nie jest zadaniem łatwym - bo przecież nie da się wskazać jakiejś jednej cechy, która czyni komputer "ważnym". Nasi koledzy z amerykańskiego PC Worlda znaleźli jednak odpowiednią metodę - postanowili oceniać komputery według czterech podstawowych kryteriów:

Innowacyjności: Komputer powinien być wyposażony w zupełnie nowe funkcje lub technologie, a także posiadać wszystkie najnowsze w danym czasie rozwiązania technologiczne.

Wpływ na rynek: Nowatorskie rozwiązania zastosowane w danym komputerze powinny być później wykorzystywane przez innych producentów.

Wzornictwo i ergonomia: "Pecet" pretendujący do miana najważniejszego powinien dobrze wyglądać i być wygodny w codziennej pracy.

Indywidualizm: Komputer powinien mieć "to coś", co wyraźnie odróżniało go od konkurentów.

Pełna lista PC Worlda zawiera 25 komputerów (są też dwa dodatkowe zestawienia maszyn, którym niewiele zabrakło do znalezienia się w czołówce). My ograniczymy się do zaprezentowania pierwszej dwudziestki - aby zapoznawanie się z całością była odrobinę bardziej emocjonujące, zaczynamy od pozycji nr 20...

20. Gateway 2000 Destination (1996)

20 komputerów, które zmieniły świat

Gateway 2000 Destination

W 1996 r. amerykańska firma Gateway 2000 (wkrótce potem "2000" zniknęło z nazwy) zaprezentowała komputer, który był prekursorem dzisiejszych "pecetów" typu media PC. Model Destination był stosunkowo drogi (kosztował od 3,5 do 4,7 tys USD) - ale za to bogato wyposażony. Kupując go użytkownik dostawał komputer przypominający element zestawu domowej rozrywki (w skrócie rzecz ujmując, Destination wyglądał jak dwa magnetowidy postawione jeden na drugim), 31-calowy monitor CRT, zestaw głośników surround oraz bezprzewodowego pilota i klawiaturę.

Krótko po jego premierze podobne maszyny pojawiły się również w ofercie Compaq oraz RCA. Niestety, to nie był ich czas - na spopularyzowanie się komputerów media PC trzeba było czekać do 2002 r., kiedy to Microsoft przedstawił system Windows XP Media Center Edition.

Warto pamiętać, że opisane w tekście zestawienie przygotowane zostało w USA - nic więc dziwnego, iż część z ujętych w nim maszyn większości czytelników nie jest zbyt dobrze znana. Aczkolwiek nazwy ATARI, Amiga czy Commodore są doskonale znane chyba wszystkim - z sondy przeprowadzonej w naszym serwisie wynika, że polscy internauci największy sentyment mają właśnie do tych trzech komputerów (szczegółowe informacje znaleźć można tutaj). Dużym zainteresowaniem cieszyły się również dwie inne sondy, związane z pierwszymi komputerami naszych czytelników - w pierwszej z nich pytaliśmy "Ile pamięci operacyjnej miał Twój pierwszy pecet?" (aż 42% głosujących wybrało odpowiedź "poniżej 16 MB"). Z kolejnej sondy - "Jaką pojemność miał Twój pierwszy dysk twardy?" - dowiedzieliśmy się, że w pierwszych komputerach 23% ankietowanych zamontowane były dyski o pojemności nie przekraczającej 4,2 GB.

19. Apple iMac, druga generacja (2002)

20 komputerów, które zmieniły świat

Apple iMac

Gdy iMac drugiej generacji pojawił się w sklepach, budził ogromne zainteresowanie - tak wcześniej nie wyglądał żaden komputer. Krągła jednostka główna i umieszczony nad nią na wysięgniku wyświetlacz LCD budziły skojarzenia z lampą biurową - i bardzo słusznie, bo inspiracją do stworzenia takiego a nie innego komputera była lampa Luxo Jr z oscarowej animacji wytwórni Pixar.

Ale ciekawe wzornictwo nie było jedyną zaletą iMaka - komputer był wygodny w użyciu, wydajny, nie zajmował wiele miejsca na biurku (pamiętajmy - to był rok 2002, typowy pecet był smutnym, beżowym sześcianem), a ruchome ramię pozwalało na dowolne ustawienie wyświetlacza. Niestety, komputer dość szybko (2004 r.) został zastąpiony w ofercie Apple'a przez kolejny model, w którym wszystkie podzespoły ukryte były w wyświetlaczu.