20 lat marki Toughbook świętowano po japońsku

Panasonic od równo dwóch dekad produkuje notebooki do zadań specjalnych. Z tej okazji japońska firma urządziła imprezę z samurajskimi mieczami i zupą miso.

fot. Japanese Events Group

Toughbooki: twardziele wśród laptopów

"Wzmocnione" - tak mówi się o tej kategorii sprzętu. Pierwszego wzmocnionego notebooka, model CF-25, Panasonic wprowadził na rynek w 26 września 1996 roku. Podzespoły dziś oczywiście nie imponują (procesor Pentium 133 MHz - pamiętacie takie?), ale wciąż może robić wrażenie fakt, że wytrzymywał on upadek z 70 cm, był odporny na kurz i wilgoć.

20 lat marki Toughbook świętowano po japońsku

fot. Japanese Events Group

Przy okazji imprezy z okazji dwudziestolecia marki o podsumowanie pokusił się Jacek Wielgus, Partner Account Manager - CEE Region w Panasonic. Przede wszystkim zwrócił uwagę, że jeśli chodzi o wzmocnione sprzęty, firma wyraźnie dominuje nad konkurencją. W przypadku notebooków ma 66% rynku, tabletów - 59%.

Gdzie używa się Toughbooków? Bo przecież nie wszyscy potrzebujemy pancernego sprzętu, prawda? - Zainteresowanie tego typu sprzętem będzie dalej rosło, szczególnie w sektorze produkcyjnym, militarnym i automotive - twierdzi Jacek Wielgus.

Twardy jak samuraj

Ponieważ Panasonic jest firmą japońską, to i impreza w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego pełna była akcentów prosto z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Moją uwagę najbardziej przykuł pokaz walk na miecze, który nie skupił się wyłącznie na akcji. Była też krótka prelekcja, z której dowiedziałem się między innymi, że ninja walczący w filmach długimi mieczami to ściema, w rzeczywistości mogli nosić jedynie krótkie miecze.

20 lat marki Toughbook świętowano po japońsku

Właśnie krótkie miecze były też używane w rytuale seppuku. Przyznaję, że tuż po tym, jak się tego dowiedziałem, dziwnie było je oglądać na wystawce tuż obok najnowszych (i trochę starszych też) modeli Toughbooków...

Toughbooki w 2016 roku

Dzisiaj Toughbooki mają procesory Intel Core i5 vPro, odczepiane ekrany i wytrzymują pracę w -20°C do +60 °C... Najserdeczniejsze życzenia urodzinowe dla wszystkich modeli!