20 lat minęło...

W marcu do amerykańskich sklepów trafi jubileuszowe wydanie magazynu PC World (którego polską wersją jest Wasz ulubiony PC World). Jubileuszowe - bo w marcu minie 20 lat od rynkowego debiutu pierwszego numeru magazynu. Co ciekawe, miał on aż 324 strony.

20 lat minęło...
Historia magazynu PC World rozpoczęła się w 1981 r., kiedy to David Bunnell postanowił stworzyć magazyn, który poświęcony byłby nie, zgodnie z obowiązującym wtedy trendom, zagadnieniom związanym z komputerami w ogóle, lecz tylko użytkowania jednego, konkretnego typu komputera. A zaznaczyć trzeba, że walkę o prymat w tej dziedzinie rozpoczynało wtedy kilku producentów komputerów oraz oprogramowania, których rozwiązania były mocno niekompatybilne - więc wydawnictwo poświęcone im wszystkim były, jak to się kolokwialnie mawia, o wszystkim i o niczym. Magazyn poświęcony miał być "Second-Generation IBM PCs and Compatibles", czyli komputerom IBM PC drugiej generacji oraz urządzeniom kompatybilnym.

Bunnell zdobył pieniądze, sformował redakcję i przygotował pierwszy numer - w sprzedaży pojawił się on w 1982 r. No tak, ale to było nie 20, ale 21 lat temu... Skąd ta różnica? Otóż ów magazyn to nie był PC World, tylko... PC Magazine, który później miał stać się na amerykańskim rynku najpoważniejszym konkurentem PC Worlda.

Okazało się jednak, że PC Magazine nie zainteresował tak wielu czytelników, jak wydawało się Bunnellowi i przed ambitnym młodzieńcem stanęło widmo bankructwa. Dlatego zaczął szukać inwestorów, którzy skłonni byliby wyłożyć więcej funduszy. Jednym z nich było prężne wydawnictwo IDG. Drugim zaś wydawnictwo Ziff-Davis.

Sprawa potoczyła się dość szybko - kilka dni po pierwszych spotkaniach wszystko było wyjaśnione. Ziff-Davis przejął, co prawda, nazwę PC Magazine, ale to IDG udało się pozyskać to, co najcenniejsze - dziennikarzy magazynu (do nowo formowanego PC Worlda przeszło w sumie 48 z 52 pracowników PC Magazine). Kilka miesięcy później, w marcu 1983 r. na rynek trafił pierwszy, 324-stronicowy (!) numer magazynu PC World.

Lud chce testów!!!

Kolejną ważną datą w historii magazynu jest rok 1991, kiedy to powstaje PC World Test Center. Decyzja o jego utworzenia zapadła, gdy okazało się, że czytelnicy PC Worlda oczekują przede wszystkim gruntownych, miarodajnych testów sprzętu oraz oprogramowania, których wyniki będą dla nich wskazówkami, ułatwiającymi wybranie rozwiązania odpowiedniego do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Takie podejście okazało się strzałem w dziesiątkę - PC World szybko stał się najchętniej czytanym amerykańskim magazynem poświęconych nowym technologiom.

Od Polski po Kenię

Co więcej, z czasem okazało się, że ten sukces da się eksportować - PC World trafił do ponad 60 krajów (wymieńmy choćby te bardziej egzotyczne, jak Kenia, Iran, czy Chiny). Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o znakomicie przez Was znanej polskiej edycji, która nie tak dawno, w maju 2001 r., świętowała swoje 15 – lecie...

Kilka liczb…

Poniżej prezentujemy kilka ciekawych statystyk, obrazujących to, jak dziś wygląda struktura amerykańskiego PC Worlda, a także to, jak w ciągu minionych dwóch dekad przebiegała jego ewolucja:

Liczba pracowników w momencie wydawania pierwszego numeru: 49 osób;

Liczba pracowników obecnie: ponad 130 osób;

Liczba nagród dziennikarskich zdobytych w 2002 r.: 101;

Liczba newsletterów: 9 (zwróćmy uwagę, że tu przoduje PCWorld.pl - my mamy ich aż 14;

Liczba osób, które co miesiąc sięgają po magazyn: 6 079 000;

Cena pierwszego numeru: 3 USD;

Cena aktualna: 6,99 USD


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: