20-lecie ATI Technologies

W minioną sobotę (20 sierpnia) firma ATI Technologies, znany na całym świecie producent komponentów do komputerów, obchodziła 20. rocznicę swojego powstania.

Firmy ATI Technologies nie trzeba przedstawiać chyba nikomu. Jest jednym z dwóch największych graczy na rynku kart graficznych, a jego produkty obecne są w komputerach na całym świecie. Właśnie minęło 20 lat od powstania giganta.

20 sierpnia 1985 roku trzej obywatele Hong Kongu - K.Y. Ho, Benny Lau i Lee Lau - założyli firmę, którą nazwali Array Technology Inc. W przeciągu pierwszych pięciu miesięcy działania firma zmieniała nazwę dwa razy: najpierw na Array Technologies Inc., a następnie, na dobrze dziś już wszystkim znaną ATI Technologies Inc.

Z początku firma zajmowała się produkcją układów graficznych dla producentów komputerów i dopiero w dwa lata po powstaniu wypuściła pierwsze produkty - karty graficzne EGA Wonder i VGA Wonder - sygnowane własną marką. Wykazywały się one wyższą wydajnością niż produkty innych firm takich jak IBM.

Dziś ATI zatrudnia 3300 pracowników i osiąga dochód rzędu 2 miliardów USD rocznie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: