20 legendarnych gier w przeglądarce - zagraj!

Prince of Persia, Mario, Tetris, Doom, Wings of Glory, Duck Hunt, Frogger, Space Invaders, Arkanoid - chyba każdy zna przynajmniej część z tych tytułów. Po te ponadczasowe klasyki komputerowej rozrywki sięgają nadal tysiące graczy, a rozgrywka daje tyle samo radości, co nowoczesne pozycje ze świetną grafiką i gigabajtami plików. W tym materiale przypominamy najważniejsze pozycje gier komputerowych, które kilkanaście lat temu kształtowały rozwój rozrywki na pecety i konsole.

Ze świecą szukać osób, które nie układały bloków w określonym porządku w Tetrisie albo nie wyrywały włosów z głowy, gdy tytułowy Frogger nie radził sobie z kolejnymi przeszkodami na jego drodze. Obecnie, wiele legendarnych pozycji z katalogu gier komputerowych sprzed kilkunastu lat dostępnych jest dla rzeszy graczy w przeglądarce internetowej. Dla osób, które nudzą się przed komputerem albo chcą przypomnieć sobie ulubione gry na Amigę czy Pegasusa - prezentujemy zestaw 20 klasyków rozrywki komputerowej, dostępnych w technologii Flash lub DHTML.

Lemmings

20 legendarnych gier w przeglądarce - zagraj!

Celem gry jest bezpieczne przeprowadzenie sympatycznych stworów z jednej planszy na drugą. Z pozoru proste zadanie nie jest jednak łatwe do zrealizowania, bo nasi podopieczni są w ciągłym ruchu i często wpadają w różne pułapki jakie "zastawili" na nie programiści. Sterowanie: Myszką należy klikać na zadaniach dla lemmingów, a następnie na konkretnych osobnikach.

Zagraj!

Prince of Persia

Kultowa zręcznościówka której pierwowzór pamięta czasy komputerów XT. Dla przypomnienia: długie korytarz, masa pułapek, przeciwnicy z mieczami oraz długie godziny rozrywki dla najbardziej wytrwałych. Sterowanie: Strzałki klawiatury do poruszania się, klawisz shift do łapania się za krawędzie oraz podnoszenia przedmiotów, a także spacja do wykonania długiego skoku. W walce, strzałka do góry to blokowanie ataku przeciwnika, zaś przyciśnięcie strzałki w dół - schowanie miecza.

Zagraj!

Mario

20 legendarnych gier w przeglądarce - zagraj!

Flashowa adaptacja jednej z najpopularniejszych gier znanej głównie z konsoli Pegasus. Jej bohaterem jest hydraulik Mario, a zadaniem gracza będzie pokonywanie coraz trudniejszych etapów, pełnych niebezpiecznych stworzeń i zdobycie jak największej liczby punktów. Sterowanie: Strzałki lewo/prawo - ruch w odpowiednim kierunku, strzałka w górę - skok, strzałka w dół - kucnięcie oraz spacja - użycie specjalnych zdolności.

Zagraj!

Zachęcamy również do zapoznania się ze zmodyfikowaną wersją popularnego Mario - jest to połączenie platformówki i zręcznościowej gry walki. Sterowanie: Ruch - strzałka w lewo/prawo, skok - strzałka w górę, atak - klawisz A.

Zagraj!

Snake

Legendarna gra Snake, w której kierując wężykiem zbieramy owoce rozrzucone po planszy. Im szybciej dotrze on do kolejnego pokarmu, tym więcej punktów zdobędziesz. Sterowanie: Strzałka w lewo/prawo/górę/dół - poruszanie się w odpowiednim kierunku po planszy.

Zagraj!

Kung Fu

20 legendarnych gier w przeglądarce - zagraj!

Kung Fu to pozycja, w której gracz wciela się w utalentowanego adepta najpopularniejszej chińskiej sztuki walki. To remake gry z lat 80-tych, w której celem gracza jest pobicie wszystkich i dostanie się na szczyt wojowników Kung Fu. Sterowanie: Strzałki w lewo/prawo - poruszanie się, góra/dół - podskok i kucnięcie, klawisze Z, X, P - różne warianty ciosów, shift - bieg.

Zagraj!

Bricks Breaking

Prosta gra logiczna, w której gracz musi jak najszybciej zniszczyć barwne elementy zgrupowane w większe bloki w jednym kolorze. Doskonała rozrywka dla osób chcących odprężyć się, bez konieczności poświęcania grze wiele uwagi. Sterowanie: Kliknięcia lewym przyciskiem myszki.

Zagraj!

Boulder Dash

20 legendarnych gier w przeglądarce - zagraj!

Remake genialnej gry znanej z konsol. Użytkownik steruje postacią znajdującą się w kopalni i poszukuje diamentów. Poziomy przypominają te, które były w oryginale. Grafika została rozbudowana tak, aby nie było widać pikseli. Sterowanie: Poruszanie się w lewo, prawo, górę oraz dół za pomocą odpowiednich strzałek na klawiaturze.

Zagraj!

Doom

Nieoficjalny remake jednej z najsłynniejszych gier akcji autorstwa Johna Carmacka. Ten klasyk jest jedną z najpopularniejszych gier typu First Person Shooter, który wyznaczał trendy rozwoju tego gatunku. Sterowanie: Wyświetlone na ekranie po kliknięciu pozycji Controls, która widoczna jest w momencie wyboru gry. Najważniejsze: poruszanie za pomocą strzałek oraz klawiszy A i D, strzelanie - spacja, użycie przedmiotu/obiektu - R.

Zagraj!

Arkanoid

Odmian Arkanoida powstało na przestrzeni lat bardzo wiele. Zasada rozgrywki jest bardzo prosta - gracz musi odbijać piłeczkę za pomocą poziomej platformy w taki sposób, aby jak najszybciej zniszczyć znajdujące się na wyższym poziomie bloki. Sterowanie: Poruszanie w lewo/prawo za pomocą strzałek na klawiaturze.

Zagraj!

Wypróbuj również inną wariancję Arkanoida.

Duck Hunt

20 legendarnych gier w przeglądarce - zagraj!

Gra zręcznościowa dla miłośników polowań na kaczki. Duck Hunt jest legendarną grą, która największą popularność zyskała w wersji na konsole Pegasus - kto z nas nie pamięta podłączania kontrolera przypominającego pistolet i strzelania do kaczek latających na ekranie telewizora... Sterowanie: Całkowicie za pomocą myszki - kliknięcie lewym przyciskiem odpowiada pociągnięciu za spust.

Zagraj!

Wings of Glory

Wings of Glory to popularny, prosty symulator lotu, który opublikowany w 1994 roku działał w systemie MS-DOS. W Wings of Glory gracz wciela się w pilota myśliwca i przyjdzie mu walczyć na powietrznym froncie pierwszej wojny światowej. Sterowanie: Strzałki lewo/prawo do wykonywania zwrotów samolotu, P - pauza, strzałka w górę - ruch wokół osi samolotu, strzałka w dół - beczka, zaś spacja - strzelanie.

Zagraj!

Bomberman

20 legendarnych gier w przeglądarce - zagraj!

Ogromny meteoryt uderzył w ziemię i podzielił znany nam świat na pięć części. Każda z tych części jest reprezentowana przez jedną monetę. Bomberman jako jedyna żywa istota mogąca przemieszczać się między tymi światami, musi zdobyć każde pięć monet i połączyć je, aby świat powrócił do normalności. Gracz oczywiście wciela się w głównego bohatera i pomaga mu wykonać to zadanie. Aplikacja powstała wiele lat temu i z pewnością przyprawi o wspomnienia niejednego wyjadacza platformówek z początku lat '90 ubiegłego wieku. Sterowanie: ruchy za pomocą strzałek, zaś podłożenie bomby - klawisz dwukropka.

Zagraj!

Tetris

Tetrisa nie trzeba przedstawiać chyba nikomu. Gra królowała na konsolach telewizyjnych, a jej pierwowzór powstał w 1984 roku w Związku Radzieckim. Uwadze czytelników polecamy odświeżone wydanie tego klasyka. Sterowanie: Ruchy blokami za pomocą strzałek, spacja - szybsze upuszczenie, X oraz Z - przekręcanie bloków.

Zagraj!

Rick Dangerous

20 legendarnych gier w przeglądarce - zagraj!

Tytuł z lat 80, w której gracz wciela się w rolę bohatera żądnego przygód - kapelusz na głowie, rewolwer w ręku i setki przeciwników oraz przeszkód do pokonania. Rick Dangeto postać przypominająca Indiana Jones’a - bohater był pierwowzorem Larry w popularnej serii Tomb Raider. Sterowanie: Ruchy lewo/prawo/skok/kucnięcie - za pomocą strzałek, użycie rewolweru - ctrl.

Zagraj!

Frogger

Zręcznościowa kierowana raczej do młodszych odbiorców, w której gracz steruje poczynaniami malej, zielonej żabki. Celem gry jest przebycie określonej liczby poziomów, pełnych jeżdżących pojazdów, ruchomych przeszkód oraz różnorodnych bonusów. Sterowanie: Ruch żabki wykonywany jest za pomocą strzałek na klawiaturze.

Zagraj!

Donkey Kong

Klasyczna gra, w której musisz uwolnić porwanego przyjaciela. Poruszaj się po linach i użyj kluczy na kłódkach. Sterowanie: Ruchy bohaterem za pomocą strzałek, zaś wspinanie się po drabinie - strzałka w górę.

Zagraj!

Space Invaders

20 legendarnych gier w przeglądarce - zagraj!

Space Invaders to kolejna popularna pozycja, która podbijała serca graczy na całym świecie. Zadaniem gracza jest zestrzelenie nadlatujących, źle nastawionych obcych, którzy chcą podbić Ziemię. Sterowanie: Ruchy obrońcy w lewo i prawo - za pomocą odpowiednich strzałek na klawiaturze, zaś strzał - spacja.

Zagraj!

Pacman

Popularna gra oparta na kultowym Packmanie. Program ten umożliwia zabawę bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Celem użytkownika jest zjedzenie wszystkich bonusów i wyjście z labiryntu. Całe zadanie utrudniają potwory, które chcą zniszczyć Packmana. Sterowanie: Ruchy Pacmana według strzałek na klawiaturze.

Zagraj!