20 mln pikseli "upakowane" na malutkiej matrycy CCD. Świetnie...tylko po co?

Sharp zaprezentował nowy, zatrważająco "napakowany" sensor CCD przeznaczony na rynek cyfrowych aparatów kompaktowych. Urządzenie cechuje się ogromną rozdzielczością przekraczającą 20 milionów pikseli.

Pogoń za pikselami wciąż trwa. Potwierdza to najnowsza matryca CCD (Charge Coupled Device) firmy Sharp, która przeznaczona jest na rynek kompaktowych aparatów cyfrowych. Urządzenie, którego wymiary wynoszą 1/2,3 cala, oferuje bowiem możliwość wykonywania zdjęć w rozdzielczości 20 milionów pikseli. W porównaniu do poprzedniej 16-megapikselowej matrycy CCD Sharpa, wielkość pojedynczych pikseli została zredukowana o 20%.

Polecamy: CES 2012: Polaroid wydaje androidowy aparat fotograficzny z telefonem

Sharp twierdzi, że zastosował technikę, dzięki której piksele pomimo mniejszych rozmiarów "zbierają" większą ilość światła.

Charakterystyka nowej matrycy jest następująca:

Rozdzielczość: 20,15 milionów pikseli

Rozmiar piksela: 1,20 x 1,20 mikrometra

Dynamika piksela: 86 dB

Czułość: 105 mV (standardowo)

Poziom nasycenia: 400 mV (minimalnie)

Warto też dodać, że matryca oprócz wykonywania zdjęć pozwala na rejestrację filmów w rozdzielczości 720p z prędkością 30 kl/s.

Faktycznie nowa matryca CCD wśród matryc CCD o wymiarach 1/2,3 cala może się pochwalić największą rozdzielczością. Nasuwa mi się jednak pytanie, po co ta pogoń za pikselami w aparatach kompaktowych?