20 porad jak przygotować atrakcyjne prezentacje w PowerPoincie

Zapoznałeś się z trzydziestoma poradami jak przygotować atrakcyjne prezentacje w PowerPoincie, które opublikowaliśmy w numerze 2/2010 PC Worlda? Mamy dla Ciebie coś ekstra: dodatkowe 20 zaawansowanych wskazówek jak uatrakcyjnić swoją prezentację. Dzięki nam zostaniesz mistrzem PowerPointa!


1. Ręczny układ slajdu - PowerPoint 2007

Możesz ręcznie wzbogacać swoje slajdy o nowe elementy. Przeskocz na kartę Wstawianie. Znajdziesz tu wszystkie dostępne elementy pogrupowane na kategorie - tabele, ilustracje, łącza, tekst i klipy multimedialne. Zależnie od tego, jaki element wstawisz, pojawią się narzędzia do jego formatowania.

2. Kolejność obiektów - PowerPoint 2007

Jeśli obiekty graficzne mają zachodzić na siebie, należy ustalić, który z nich powinien być na pierwszym planie, a który ma być częściowo zakryty. Zaznacz obiekt i przeskocz na kartę Formatowanie, która pojawi się na wstążce pod podświetlonym napisem Narzędzia ... Teraz kliknij polecenie Przesuń na wierzch lub Przesuń na spód w rubryce Rozmieszczanie.

Zobacz również:

  • Zupełnie nowy design pakietu Office - wiemy jak będzie wyglądał
  • Elon Musk i Tesla tworzą humanoidalnego robota

3. Obszerny tekst - PowerPoint 2000-2007

Jeśli chcesz umieścić obszerny fragment tekstu w swojej prezentacji, przejdź do widoku konspektu. Kliknij w tym celu niewielki przycisk Widok konspektu, który znajduje się przy dolnej krawędzi okna. W PowerPoincie 2007 przeskocz z karty Slajdy na kartę Konspekt w panelu po lewej stronie. Teraz będziesz pracował bezpośrednio w trybie tekstowym.

4. Importowanie slajdów - PowerPoint 2000-2007

Możesz zaimportować slajdy z innej prezentacji. Kliknij w tym celu polecenie Użyj ponownie slajdów w tym samym oknie. Teraz kliknij przycisk Przeglądaj | Przeglądaj plik. Po wybraniu żądanej prezentacji kliknij Otwórz, zaznacz pole wyboru Zachowaj formatowanie źródłowe i klikaj w prawym panelu miniatury slajdów, które mają być przejęte do twojej prezentacji.

5. Przechwytywanie wykresów - PowerPoint 2000-2007

Nie opłaca się ponownie wpisywać pokaźnych arkuszy, które i tak masz gotowe w Excelu. Otwórz arkusz w Excelu i zaznacz wykres. Skopiuj go do schowka klawiszami [Ctrl C], po czym wklej w PowerPoincie skrótem klawiaturowym [Ctrl V]. Teraz możesz dowolnie modyfikować wykres.

6. Dźwięki - PowerPoint 2000-2003

20 porad jak przygotować atrakcyjne prezentacje w PowerPoincie

Jeśli chcesz okrasić pokaz podkładem muzycznym, ustaw żądaną głośność, zadbaj o to, aby trwał przez cały pokaz (był odtwarzany w pętli), i ukryj ikonę głośnika.

PowerPoint pozwala opatrywać prezentacje efektami dźwiękowymi i podkładem muzycznym. Aby przypisać pojedynczemu slajdowi efekt dźwiękowy odtwarzany przy jego otwieraniu, zaznacz slajd w panelu po lewej stronie, a następnie wskaż menu Wstaw | Filmy i dźwięki | Dźwięk z galerii. Gdy wybierzesz jeden z dźwięków, program zapyta, czy chcesz, aby był odtwarzany automatycznie, czy dopiero po kliknięciu go.

7. Dźwięki - PowerPoint 2007

W PowerPoincie 2007 zaznacz żądany slajd, przeskocz na kartę Wstawianie, po czym kliknij dolną część przycisku Dźwięki w rubryce Klipy multimedialne. Wskaż polecenie Dźwięk z programu Clip Organizer. Po wybraniu żądanego pliku, ustaw, czy ma być odtwarzany automatycznie, czy po kliknięciu go.

8. Zaawansowane animacje - PowerPoint 2007

Jeszcze większe wrażenie zrobisz swoją prezentacją, gdy wybrane elementy slajdu zaczną się poruszać w trakcie pokazu, aby zwrócić na siebie uwagę widzów. Stosowne efekty uzyskasz, jak opisaliśmy w poprzedniej poradzie, jednak zamiast polecenia Dodaj efekt | Wejście w panelu z prawej strony kliknij Dodaj efekt | Wyróżnienie.

9. Tworzenie pokazu wybiórczego - PowerPoint 2000-2007

20 porad jak przygotować atrakcyjne prezentacje w PowerPoincie

Bogata galeria animacji urozmaici prezentację efektownymi przejściami z jednego slajdu do drugiego.

Być może musisz wielokrotnie pokazywać swoją prezentację, jednak za każdym razem innej publiczności. Niektóre slajdy, które nie są ciekawe dla fachowców, mogą zainteresować pozostałych widzów. A może chciałbyś przygotować pokazy o różnej długości? PowerPoint pozwala tworzyć pokazy z użyciem tylko wybranych slajdów danej prezentacji. W PowerPoincie 2007 przeskocz na kartę Pokaz slajdów i kliknij przycisk Niestandardowy pokaz slajdów | Pokazy niestandardowe w rubryce Uruchamianie pokazu slajdów. We wcześniejszych wersjach PowerPointa wskaż menu Pokaz | Pokazy niestandardowe.

Przyciskiem Nowy utworzysz pokaz. Podaj dowolną nazwę, np. Pokaz streszczony. W lewej części okna figurują dostępne slajdy. Zaznacz (z naciśniętym klawiszem [Ctrl]) te, które chcesz przejąć do pokazu, po czym kliknij przycisk Dodaj. Potwierdź przyciskiem OK. W ten sposób możesz tworzyć dowolne pokazy.

10. Wyświetlanie pokazu wybiórczego - PowerPoint 2000-2007

Przygotowany opisaną metodą pokaz znajdzie się w oknie Pokazy niestandardowe. Aby go przywołać, otwórz menu Pokaz | Pokazy niestandardowe. Zaznacz żądany pokaz na liście i kliknij przycisk Pokaż.

W PowerPoincie 2007 wystarczy przejść do karty Pokaz slajdów, kliknąć przycisk Niestandardowy pokaz slajdów i wskazać żądany pokaz na liście.