20 proc. aplikacji IT w firmach jest zbędnych

Jak wynika z raportu "Application Landscape Report" przygotowanego przez Capgemini i Hewlett Packard firmy posiadają zdecydowanie więcej oprogramowania niż potrzebują do prowadzenia biznesu. Średnia globalna firma posiada aż 20 proc. zbędnych aplikacji IT. Z raportu wynika też, że w większości dużych firm istnieje potrzeba modernizacji i racjonalizacji używanego oprogramowania IT.

Z przeprowadzonego badania wynika, że miliony aplikacji w przedsiębiorstwach europejskich i amerykańskich są przestarzałe i nie dostarczają firmom wartości biznesowej. Aż 85% CIO, z którymi przeprowadzono wywiad uważa, że portfel ich aplikacji potrzebuje racjonalizacji. Prawie 60% przedsiębiorstw przyznało, że posiada "więcej" lub "dużo więcej" aplikacji, niż jest to potrzebne do prowadzenia biznesu, a jedynie 4% badanych stwierdziło, ze każdy system IT jaki wykorzystują jest kluczowy dla ich biznesu.

Połowa badanych zgodziła się, że nawet 50% wykorzystywanych przez nich aplikacji jest przestarzała, a 61% firm przechowuje "na wszelki wypadek" wszystkie dane pomimo upływu ich ważności. Eksperci Capgemini i Hewlett Packard zwracają uwagę, że sama liczba aplikacji - nawet do 10 000 dla globalnych przedsiębiorstw - w połączeniu z szacowanym wzrostem średniej ilości danych o 5% miesięcznie oznacza, że zarządzanie aplikacjami staje się wyzwaniem. Co więcej, przenoszenie aplikacji w chmurę rodzi potrzebę systematycznego i sprawnego zarządzania wymianą aplikacji.

Zobacz również:

  • Raport na temat UFO ujawniony przez wywiad USA. Co zawiera?
  • Skype dla firm odchodzi na emeryturę
  • Recenzja: Tenda RX9 Pro - test super wydajnego routera z Wi-Fi 6 za mniej niż 400 zł

Raport wskazuje również na bariery w skutecznym zarządzaniu aplikacjami w przedsiębiorstwach. Wśród nich wymieniane są m.in.: koszty rezygnacji ze starego oprogramowania i brak natychmiastowego zwrotu środków, opór wobec zmian wynikający z kultury korporacyjnej danej firmy, brak wykwalifikowanych programistów mogących zająć się migracją danych ze starych aplikacji oraz najważniejsza bariera - aplikacje nie są postrzegane jako kluczowy priorytet w firmach.