20 technologicznych nawyków usprawniających życie

Kilka nowych nawyków może zadecydować między skutecznym wypełnieniem zadania, nad którym pracujemy, znalezieniem tego, czego poszukujemy czy zrobieniem tego, co mamy zrobić - a całkowitym krachem technologicznym.

20 technologicznych nawyków usprawniających życie
Technologia ma generalnie za zadanie ułatwiać życie, aczkolwiek często wydaje się, że jest odwrotnie, gdy próbujemy przebić się przez 289 nowych e-maili, naprawić dysk twardy, który z niewiadomych przyczyn nie funkcjonuje czy też, co najgorsze, gdy okaże się, że bardzo ważny plik zostawiliśmy na naszym komputerze w biurze. Na szczęście mamy do dyspozycji olbrzymią ilość narzędzi, które pomogą nam w kłopocie. Zobaczymy, z których warto skorzystać, jak również przyjrzymy się możliwościom zmiany naszego dnia codziennego, aby korzystać z tego typu narzędzi wydajnie i efektywnie.

1. Praca z domu przez zdalną kontrolę komputera w biurze

20 technologicznych nawyków usprawniających życie
Możesz pracować z domu używając komputera w biurze dzięki programom do zdalnej kontroli, jak LogMeIn (dostępna jest darmowa wersja) czy TightVNC (darmowy program). Możesz przeglądać komputer zdalny w trybie pełnoekranowym, uruchamiać i zamykać programy, czytać e-maile, kopiować tekst i wklejać go pomiędzy komputerami czy wreszcie mieć dostęp do pozostawionych plików. Oszczędzisz pieniądze na paliwie i przekonasz szefa, że Twoja praca będzie bardziej produktywna, gdy nie będziesz wychodził z domu. Nawet iPhone doczekał się klientów VNC, takich jak Mocha VNC czy Teleport.

Zobacz również:

  • AMD tworzy hybrydowy procesor. Nadchodzi nowa era!
  • Nie bądź jak szef Kancelarii Premiera. Oto, jak możesz chronić swoją skrzynkę e-mail
  • Covid – wariant Delta już dominuje w Polsce i jest coraz gorzej

Jeżeli nie potrzebujesz całkowicie zdalnego dostępu do komputera firmowego, ale przydałby Ci się dostęp do biurowych plików, bądź odwrotnie z biura do domowych, wtedy warto zaopatrzyć się w program FolderShare, który jest darmowym programem Microsoftu zapewniającym połączenie między dwoma komputerami. Twoje pliki będą zawsze aktualne, niezależnie od tego gdzie pracujesz, czy też gdzie je ostatnio edytowałeś.

Więcej: Elementarz zdalnej kontroli.

2. Ustaw harmonogram wykonywania kopii zapasowych lokalnie i zdalnie

20 technologicznych nawyków usprawniających życie
Kopie zapasowe Twoich najważniejszych plików są mniej więcej tak ważne jak ubezpieczenie mieszkania. Nie ryzykuj utraty plików, które nie są w żadnym stopniu możliwe do zastąpienia (jak na przykład zdjęcia cyfrowe) przez robienie sobie pustych obietnic, że od czasu do czasu nagrasz wszystko na DVD. Zamiast tego ustaw oprogramowanie i usługi, które zrobią wszystko za Ciebie, dzięki czemu masz więcej czasu na bardziej ekscytujące czynności. No i oszczędzisz sobie kłopotu w typie "O mój Boże! Mój dysk twardy nie żyje". Zacznij od darmowego programu SyncBackSE i ustaw regularny harmonogram wykonywania przez niego kopii zapasowych wszystkich Twoich dysków (jeżeli masz dostęp do serwera FTP, SyncBack może również wykonać kopię zapasową i tych zasobów).

Oczywiście kopie zapasowe nie są wystarczającym zabezpieczeniem. Aby uchronić się przed utrata danych na skutek pożaru, kradzieży czy jakichkolwiek innych wypadków warto wysłać swoje pliki na zdalny serwer internetowy. Serwisy takie jak Carbonite.com oferują nieograniczone miejsce na serwerach oraz narzędzia pozwalające wykonywanie kopii zapasowych na nich w trakcie pracy za całkiem rozsądną cenę.

Więcej: Kopia zapasowa - Ochrona przed katastrofą

3. Pracuj Szybciej i Wydajniej bez używania myszy.

20 technologicznych nawyków usprawniających życie
Usprawnij prace przy komputerze ucząc się skrótów klawiszowych - najbardziej podstawowych komend używanych na co dzień przy pracy. Wśród nich znajdują się skróty takie jak: Ctrl-S, aby zapamiętać, Ctrl-T, aby otworzyć nową zakładkę w Mozilli i Ctrl-C oraz Ctrl-V jako, odpowiednio, kopiuj oraz wklej. Potem zostań mistrzem klawiatury z pomocą oprogramowania służącego do odpalania żądanych programów bezpośrednio z klawiatury, jak darmowy Launchy (Windows) czy Quicksilver (Mac). Dzięki nim możesz włączać programy, otwierać dokumenty, a nawet wykonywać skomplikowane czynności, jak zmiana wielkości obrazu bez przenoszenia rąk znad klawiatury.

Możesz również przydzielić kombinacje klawiszy, które będą wpisywać za Ciebie często wykorzystywane wyrażenia - jak nazwy użytkownika, hasła, adresy, czy też podpisy do e-maili - z programami, takimi jak TypeItIn (Windows) lub TypeIt4Me (Mac OS X).

4. Możesz stracić na wadze, poprawić formę czy też zaoszczędzić pieniądze Online.

20 technologicznych nawyków usprawniających życie
Nowy rodzaj stron internetowych nastawionych na samodoskonalenie pomoże Ci monitorować jak dużo zjadłeś, jak dużo ćwiczyłeś, czy też wydałeś; a wszystko po to, aby zmotywować Cię do dalszej pracy nad sobą.

Serwisy internetowe, takie jak FitDay i Weight Watchers, rejestrują Twoje dane i przeprowadzają Cię przez dietę, jak również opracowują program ćwiczeń specjalnie dla Ciebie.

Jeżeli Quicken czy Microsoft Money stało się zbyt skomplikowane bądź uciążliwe do ciągłego uaktualniania, zawsze możesz śledzi swoje wydatki, stan konta, książkę przychodów i rozchodów, czy robić wykresy jak mają się wydatki do przychodów na stronach zajmujących się finansami prywatnymi (np. Mint.com).

5. Czyść swoją skrzynkę odbiorczą codziennie.

Pobij przeładowanie skrzynki odbiorczej swojego konta e-mail raz na zawsze całkowicie ją opróżniając i utrzymując ją w tym stanie. Filozofia zawarta na "Inbox Zero" sugeruje, że wiadomości e-mail są tylko wezwaniem do czynów - a nie gratami, których powinniśmy się trzymać za wszelką cenę. Utwórz sobie trzy foldery w skrzynce odbiorczej: "Akcja", "Na Później" i "Archiwum". Każdego dnia, gdy sprawdzasz pocztę, podejmij decyzję i zrób coś z każdą nową wiadomością, która otrzymałeś dopóki skrzynka odbiorcza nie będzie pusta. Bezlitośnie kasuj wiadomości, które Cie nie interesują lub których nie potrzebujesz na poczekaniu. Odpowiedz na te wiadomości, które zabiorą Ci mniej niż 2 minuty czasu. Te wiadomości, które są Ci potrzebne jako odwołanie do czegoś, przenieś do katalogu "Archiwum". Te, na które odpowiedź zajmie więcej niż dwie minuty przenieś do folderu "Akcja" i dodaj sobie ich napisanie do swojej listy czynności. Natomiast wiadomości dotyczące konkretnych dat, jak na przykład informacje o wysyłkach ze sklepów internetowych, umieść sobie w katalogu "Na Później". I nareszcie możesz odetchnąć z ulgą, gdy widzisz, że Twoja skrzynka pocztowa raczy cię tą wspaniałą informacją "Nie masz nowych wiadomości".