20 urodziny CD

17 sierpnia minie 20 lat od wprowadzenia na rynek pierwszej płyty Audio CD. Może nie każdy wie, ale tą pierwszą była płyta z kompozycjami Fryderyka Chopina – wydana w roku 1982 przez firmę PolyGram.

17 sierpnia minie 20 lat od wprowadzenia na rynek pierwszej płyty Audio CD. Może nie każdy wie, ale tą pierwszą była płyta z kompozycjami Fryderyka Chopina – wydana w roku

1982 przez firmę PolyGram.

Pracę nad płytami prowadziły wtedy firmy Philips oraz Sony, początkowo niezależnie, później jednak ich przedstawiciele zgodzili się na współpracę – po to, by ich rozwiązania były maksymalnie kompatybilne. Opracowanie wspólnego standardu sprawiło, że każdy odtwarzacz CD (zarówno stacjonarny, jak i komputerowy) jest dziś w stanie odtworzyć praktycznie każdą płytę Audio CD. Wyjątkiem są wprowadzane obecnie na rynek zabezpieczone płyty CD – jednak przedstawiciele Philipsa naciskają, by nośników takich nie nazywać płytami CD, ponieważ nie spełniają one warunków zapisanych w opracowanej 20 lat temu specyfikacji.

Ciekawostką jest, że wedle pierwotnych założeń, płyty CD miały mieć 11,5 cm średnicy (ma 12) i pojemność zdolną do zmagazynowania maksymalnie 60 minut nagrania. Okazało się jednak, że najdłuższą kompozycją, którą zamierzała wtedy wydać firma PolyGram trwała 74 minuty (była to IX Symfonia Beethovena) – stąd decyzja o zwiększeniu pojemności płyty (a co za tym idzie – również jej rozmiarów).


Zobacz również