20 wizjonerów IT

Łatwo jest patrzeć na laptop, iPoda czy drukarkę laserową tylko i wyłącznie jako na urządzenia, które mają wykonać jakąś pracę czy zapełnić wolny czas, jednak ani one, ani wiele innych produktów technologicznych nie spadło z drzewa. Ich opracowanie wymagało wielu lat ciężkiej pracy i, w niektórych przypadkach, poświęcenia przez badaczy, naukowców i developerów całej kariery jednemu urządzeniu. Chcemy przypomnieć, komu zawdzięczamy te wszystkie innowacje - dlatego przedstawiamy listę 20 wizjonerów, których wyobraźnia i praca sprawiły, że używane przez nas codziennie technologie mogłyby ujrzeć światło dzienne...

Na naszej liście wizjonerów technologicznych znalazł się człowiek, który opracował sposób przechowywania danych w urządzeniu przenośnym i który mało przez to nie został przeniesiony w swojej firmie na niższe stanowisko. Jest też kobieta, która spopularyzowała słowo "bug" po tym, jak w systemie komputerowym znalazła ćmę - przyczynę jego awarii. Jest też geniusz, który prawdopodobnie uratował gry wideo od zapomnienia, tworząc Jump Mana.

Czas więc złożyć im hołd. Ono nasza lista 20 najważniejszych osób w najnowszej historii rozwoju technologii (zawiera kilku zapomnianych herosów), którzy byli głównymi bohaterami ostatnich 50 lat rozwoju techniki.

Nie jest ona, oczywiście, kompletna. Jeśli chcecie kogoś dodać, napiszcie o tym w komentarzu.

1. Jack Kilby i Robert Noyce

W przeciwieństwie do innych zbiorowych bohaterów w naszym zestawieniu, Noyce i Kilby nie pracowali razem. Ale ich wspólny wynalazek wciąż odgrywa olbrzymią rolę. W 1959 roku Kilby i Noyce stworzyli układ scalony. Ten pierwszy pracował wówczas w Texas Instruments, drugi w Fairchild Semiconductor.

Pojawienie się układu scalonego rozwiązało problem ciągłego zwiększania się urządzeń elektronicznych. Upakowanie wszystkich tranzystorów w jednej kości definitywnie zakończyło erę komputerów wielkości pokoju.

20 wizjonerów IT

Jack Kilby i Robert Noyce

Ostatecznie zwyciężył projekt Noyce'a, który wykorzystywał krzem. Kilby do zbudowania swojego układu użył germanu. Czego byśmy nie powiedzieli o obu wynalazcach, musimy pamiętać, że żadna z kolejnych osób na naszej liście nie pojawiłaby się, gdyby nie Kilby i Noyce.

2. Sergey Brin i Larry Page

Z jakiego powodu umieściliśmy na liście Page'a i Brina? Odpowiedź jest prosta. Ich firma jest dzisiaj najważniejszym przedsiębiorstwem w Krzemowej Dolinie. Oczywiście wyszukiwarki istniały na długo przed pojawieniem się Google'a. Tym, co szybko zyskało Google'owi rzeszę fanów było ciągłe ulepszanie algorytmów wyszukiwania. Podczas gdy inne wyszukiwarki były pełne spamu, Google zwykle pozwalał na dotarcie do celu. Jednak Google to nie tylko wyszukiwarka. Firma oferuje też dziesiątki innych usług, od edytora tekstu do serwisu wideo, a większość z nich jest bezpłatna, finansowana przez reklamy.

20 wizjonerów IT

Sergey Brin i Larry Page

3. Bill Gates

Najbogatszy człowiek na świecie (oczywiście, w zależności od aktualnego kursu giełdowego), jest jednocześnie jednym z najbardziej wartych wspomnienia. Porzucił studia na Harvardzie po to, by założyć Microsoft, firmę, o której słyszeli wszyscy interesujący się technologią. Niezależnie od tego, czy ją lubią, czy też nie.

Bill Gates jest nietypowym szefem. Miał on olbrzymi wpływ na rozwój produktów Microsoftu i w ciągu ostatnich 30 lat brał udział w pracach nad opracowywaniem niewiarygodnych detali oprogramowania.

20 wizjonerów IT

Bill Gates

Mimo że wciąż jest prezesem zarządu, ostatecznie opuści firmę w lipcu bieżącego roku i skupi się wyłącznie na pracy w Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Na jej powstanie Gatesowie przeznaczyli niewiarygodną kwotę 29 miliardów dolarów, które służą poprawie zdrowia i edukacji na całym świecie. Krytycy lubią portretować Gatesa jako brutalnego korporacyjnego tyrana, który stalową pięścią rządzi w przemyśle IT. Nie da się jednak zaprzeczyć, że jest on też osobą współczującą i ma wizje poprawienia bytu innych.

(patrz też: "Wizjonerzy czy szarlatani? Część 1: Bill Gates")