200 mln zł na innowacyjne technologie

Bank Gospodarstwa Krajowego został zasilony przez Unię Europejską w wysokie fundusze. Firmy wdrażające innowacyjne technologie mogą do końca roku skorzystać z 200 mln zł przeznaczonych na premie technologiczne.

Do tej pory cieszące się dużą popularnością kredyty technologiczne mogły zasilić niewielką liczbę firm, ze względu niewielki budżet Bank Gospodarstwa Krajowego, przeznaczony na ten cel. Jak wynika z informacji "Gazety Prawnej", w latach 2005-2008 na rachunek Funduszu Kredytu Technologicznego wpłynęło niecałe 172 mln zł. Te pieniądze wystarczyły na udzielenie wsparcia niewielu ponad 60 przedsiębiorcom. Zapotrzebowanie było dużo większe, bo do BGK wpłynęło blisko 400 wniosków na kwotę ponad 1 mld zł.

Wpisanie kredytu technologicznego do Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (jako Działanie 4.3) pozwala na zasilenie FKT znacznie większymi kwotami. Do 2013 roku BGK będzie dysponował kwotą 410 mln euro, co w przeliczeniu po obecnym kursie daje równowartość ok. 1,7 mld zł. To dziesięć razy więcej środków niż w poprzednim okresie funkcjonowania kredytu technologicznego - czytamy w GP. W tym roku BGK przeznaczył na wsparcie w ramach kredytu technologicznego 200 mln zł.


Zobacz również