2006: Co tam, panie, w komputerach?

Rok 2006 odchodzi w niepamięć, czas na podsumowania. Czy był lepszy, czy w branży IT dokonały się jakieś przełomy? Czy zapowiadane w latach ubiegłych wielkie ożywienie rynku miało miejsce? W ciągu ubiegłych dwunastu miesięcy wydarzyło się bardzo wiele, my postaramy się Wam przybliżyć dwanaście najważniejszych wydarzeń, które naszym zdaniem zmieniły, lub mają szansę zmienić oblicze polskiego i światowego rynku. Zapraszamy do lektury.

Jeżeli ktoś zapytałby, jaki przede wszystkim rokiem był 2006, to odpowiedzielibyśmy, że był to rok rocznic. To 25 lat temu firma IBM wprowadziła na rynek pierwszy komputer PC - IBM 5150 wyposażony w 16-bitowy procesor Intel 8088, o częstotliwości taktowania 4,77 MHz. Maszyna ta zrewolucjonizowała nasze życie, według wielu - to dzięki niej komputery trafiły z biur i wielkich firm do domów. To również 25 lat temu opracowano stosowany do dziś zestaw poleceń sterujących dyskami i pamięciami taśmowymi o nazwie SCSI. Dokładnie dwa razy więcej lat mają za to dyski twarde - pierwsze urządzenie tego typu zaprezentowane zostało w 1956 roku. 2006 był także rokiem, w którym wielu obchodzi 15-lecie Internetu w Polsce. 17 sierpnia 1991 r. z Polski za pośrednictwem połączenia TCP/IP wysłana została pierwsza wiadomość elektroniczna. (więcej na ten temat przeczytacie w tekście "Polski Internet ma już 15 lat").

2006: Rok miłosci, braterstwa i słabych metafor - najciekawsze cytaty w branży IT

Pożegnania i rozstania

Aż drżę na myśl o tym, że już nie będę CEO (Generalny Dyrektor Wykonawczy przyp. red.). To była przejściowa posada, którą przyjąłem około 22 lat temu - Scott McNealy przekazując etat CEO firmy Sun Microsystems Jonathanowi Schwartzowi.

Cały świat ma dziwną skłonność do zdecydowanie przesadnego interesowania się moją osobą - Bill Gates rezygnując ze stanowiska Głównego Architekta Oprogramowania w Microsofcie

Oczywiście, Linux jest w porządku, ale Windows jest bardziej w porządku

Jeżeli chcecie zrobić cokolwiek, ja wciąż będę wam mówił Windows, Windows, Windows - Steve Ballmer, odnosząc się do partnerstwa z Novellem i "likwidowania granic" między oprogramowaniem komercyjnym i open-source.

Wolę być optymistą i z przyjemością myśleć o tym, że nie wszyscy muszą być wrogami - Linus Torvalds, komentując poruszenie, jakie powyższe partnerstwo wywołało w świecie miłośników open-source.

Czerń to tylko odcień szarości

Tak naprawdę zrobiliśmy "skalę zła" i zdecydowaliśmy, że nie świadczenie tam usług w ogóle byłoby złem większym - Eric Schmidt na temat ocenzurowanej wersji wyszukiwarki Google, jaka firma udostępniła w tym roku.

Szczerość ponad wszystko

Myślę, że moja odpowiedź brzmiała: "Co za idiota to wymyślił?" - Mary Ann Davidson, szef bezpieczeństwa Oracle na pytanie jak zareagowała na nowe hasło firmy, twierdzące, że jej baza danych jest "nie do złamania"

Jeśli ktokolwiek twierdzi, ze nie był zainteresowany YouTube to albo przespał ten rok albo nie wypowiada się szczerze - Jonathan Miller, Generalny Dyrektor Wykonawczy AOL, po zakupie YouTube przez Google. Tydzień później, Miller stracił pracę

Odchudzanie Intela

Staliśmy się opaśli. To brzuszek wieku średniego. Nie wiesz kiedy, ale pewnego dnia spoglądasz w dół i to już tam jest - Donald MacDonald, wiceprezes Intela, klepiąc się po brzuchu i w ten sposób metaforycznie tłumacząc potrzebę zwolnienia ponad 10 000 pracowników.

Szukając Nemo w Apple

Możecie mówić o złych stronach posiadania 4 czy 5 procent udziałów rynkowych ale na rynku jest jak w oceanie. My jestesmy na dnie i nie obchodzi nas jaka jest pogoda na górze - Steve Jobs, szef Apple, próbujac uspokoić obawy akcjonariuszy.

Żeby jednak całkowicie nie popaść w sentymentalizm, zapomnijmy na chwilę o tamtych wydarzeniach i skupmy się nie na rocznicach, ale na nowościach, które rok 2006 przyniósł ze sobą. Przed wami subiektywny wybór 12 najważniejszych wydarzeń w branży IT roku 2006. Nie sugerujcie się kolejnością - według nas, hierarchia ważności poniższych wydarzeń byłaby zbyt ciężka do ustalenia - opisujemy je więc w porządku (mniej lub bardziej) chronologicznym.


Zobacz również