2007 - rok w którym świat postawił na Linuksa!

Już niedługo wszyscy przywitamy nowy rok. Nadszedł więc czas, aby podsumować najważniejsze wydarzenia ostatnich 12 miesięcy w świecie open source - a działo się wiele. Rok 2007 był przełomowy dla wszystkich entuzjastów pingwina, który stał się gwiazdą wielu konferencji o tematyce IT. Linux niewątpliwie zdołał wejść na arenę międzynarodową i choć nie zdeklasował Windows, to zajmuje już trwałe miejsce na rynku systemów operacyjnych. Przyszły rok pokaże, czy udany start pozwoli na zrewolucjonizowanie świata IT w niedalekiej przyszłości.

Czasy, w których Linux kojarzył się z grupą "programistów-zapaleńców" oraz setkami wierszy komend i atrybutów, skończyły się ostatecznie. Oczywiście sama architektura systemu nie zmieniła się znacząco - konsola nadal jest interfejsem, który pozwala na skonfigurowanie każdego elementu oprogramowania. Zmieniło się natomiast podejście twórców aplikacji open source do kwestii funkcjonalności. Największe projekty dystrybucji Linux rozpoczęły zmienianie pozornie bardzo skomplikowanego systemu w przyjazną dla użytkownika platformę. Udało się to takim projektom, jak Ubuntu, Fedora, openSUSE, Mandriva, czy Debian (to oczywiście tylko przykłady, jest ich znacznie więcej). W tej chwili Linux to również system, który nie tylko jest łatwy w obsłudze i konfiguracji, ale też dąży do jak najmniejszego wkładu użytkownika w podstawowe czynności administracyjne podczas pracy na komputerze. Automatyczna instalacja zestawów kodeków i aktualizacji, zarządzanie sterownikami własnościowymi, proste w obsłudze menedżery pakietów i instalacji, kompatybilność z Microsoft Windows (dzięki ntfs-3g problem z zapisem i odczytem partycji NTFS to już przeszłość), bardzo dobrze wykonane tłumaczenia interfejsu, dziesiątki efektów wizualnych i środowiska graficzne, które funkcjonalnością często znacznie przewyższają systemy Windows - to wszystko sprawia, że słowo "Linux" zaczyna się kojarzyć z całkowicie nowatorskim podejściem do platform *niksowych (warto przeczytać: "8 powodów, dla których powinieneś przesiąść się na Linuksa")

2007 - rok w którym świat postawił na Linuksa!

Bez problemu rozpoznana sieć Windows

Podczas gdy rewolucja na arenie stacji roboczych dopiero się zaczęła, walka o klienta usług i rozwiązań open source trwa od kilku lat. W wielu ankietach okazuje się, że wolne oprogramowanie jest tak samo cenione przez deweloperów, co rozwiązania komercyjne największych korporacji. (Patrz: "Open Source zyskuje zaufanie informatyków", "Open source na wzroście"). W przypadku platform serwerowych, walkę tę systemy Linux wygrywają na wielu płaszczyznach, włączając w to najwydajniejsze komputery świata. Systemy Linux można odnaleźć coraz częściej w małych firmach i ośrodkach edukacyjnych, takich jak nasza Biblioteka Narodowa. Jeżeli można zaufać ankietom Linux Fundation, to w krajach wysoko rozwiniętych w przypadku połowy ankietowanych platformy alternatywne stanowią około 50% wszystkich stacji roboczych w firmie.