2007: w Sieci będzie niebezpiecznie

Od miesięcy niemal każdego dnia pojawiają się informacje o nowych błędach w popularnym oprogramowaniu, o wirusach, typach ataku i innych zagrożeniach czyhających na internautów. Jako, że początek nowego roku jest czasem podsumowań, postanowiliśmy dowiedzieć się, czy rok 2006 można uznać za wyjątkowo niebezpieczny oraz znaleźć odpowiedź na pytanie, jakich zagrożeń możemy spodziewać się w 2007 r. Rozmawialiśmy o tym z Michałem Jarskim z firmy ISS Polska. "Widać postępującą "kapitalizację" hackingu, czyli zamianę tej działalności w bardzo dochodowe zajęcie (...) Wirtualna przestępczość najlepiej będzie się czuła w wirtualnych światach gier typu Second Life. Skoro powstały tam już pierwsze oddziały prawdziwych banków, to będą się tam równie dobrze czuli realni przestępcy" - mówi M. Jarski. Z przedstawicielem ISS rozmawialiśmy również o zagrożeniach czyhających na użytkowników urządzeń mobilnych, nowych zabezpieczeniach Microsoftu oraz o tym, jak FBI... włamuje się do smartfonów.

PCWK: Jak oceniłby pan aktualny stan zagrożenia w Internecie? Czy dla zwykłych użytkowników sieć jest aktualnie bezpieczniejsza niż rok temu czy bardziej niebezpieczna?

Michał Jarski, Internet Security Systems

Michał Jarski, Internet Security Systems

Michał Jarski: Natura napotykanych przez nas zagrożeń stale się zmienia. Atakujący próbują coraz to nowych technik oszukiwania systemu operacyjnego, aplikacji, a wreszcie użytkownika. Tymczasem pokutuje powszechne przekonanie, że do pełnego bezpieczeństwa w Internecie w zasadzie wystarczy firewall i system antywirusowy. A taki "zestaw zabezpieczający" z roku na rok staje się coraz bardziej zawodny i coraz łatwiejszy do pokonania przez przestępców. Mamy zatem z jednej strony narastające realne zagrożenia, a z drugiej złudne przeświadczenie o zabezpieczeniu przed "wszelkim złem" Internetu.

Jakie wydarzenia z minionego roku uznałby Pan za najbardziej niebezpieczne? Czy pojawił się jakiś szczególnie uciążliwy wirus? Niebezpieczna luka? Nowy typ ataku?

Obserwujemy coraz większą dynamikę zarówno pojawiania się nowych form ataku (miesięcznie już ponad 600 nowych luk i 40-50 tysięcy podstawowych form atakujących), jak i metod ich ukrywania oraz szybkiej mutacji. Wystarczy spojrzeć na niedawne, listopadowe fale robaków Stration. Producenci antycznych systemów antywirusowych musieli wypuścić seryjnie ponad 150 sygnatur (bo każda nowa postać wirusa musi w systemie sygnaturowym być rozpoznawana przez nowy wzorzec wrogiego kodu). Niektóre firmy specjalizujące się w systemach AV zasugerowały nawet tworzenie stałych, strumieniowych aktualizacji szczepionek!

Najgroźniejsze wirusy 2006

Firma Panda Sofware opublikowała kilka dni temu listę najbardziej aktywnych i niebezpiecznych wirusów 2006 r. Na pierwszym miejscu zestawienia znalazł się Sdbot.ftp (aktywny od ponad dwóch lat). Drugie miejsce w globalnym zestawieniu zajął kolejny "weteran" - Netsky.P, zaś trzecie - Exploit/Metafile.

10 najgroźniejszych wirusów 2006 według Panda Software.

10 najgroźniejszych wirusów 2006 według Panda Software.


Zobacz również