2008 - jaki będzie ten rok?

Przełom roku to zwyczajowo czas podsumowań, ale także prognoz - postanowiliśmy więc nie wyłamywać się z tego nurtu i przedstawić krótki przegląd wydarzeń, trendów, tendencji, które będą istotne w 2008 r. Zestawienie to powstało w oparciu o najróżniejsze prognozy, raporty firm analitycznych, a także nasze własne obserwacje. Jaki więc będzie ten rok? Wydaje się, że będzie dobry dla Linuksa, Windows XP i producentów "zielonej" elektroniki. Serwisy społecznościowe będą musiały zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, podobnie jak technologie mobilne. Będzie też kilka niespodzianek...

Jeszcze kilka dni temu był czas podsumowań (vide artykuł "Hity i kity AD 2007")- ale obecnie w Sieci mamy do czynienia z zalewem przewidywań na rok 2008. Wysłuchaliśmy analityków, producentów, konsultantów i fascynatów technologii. Jedne z ich przewidywań zaakceptowaliśmy, inne odrzuciliśmy. Oddzieliliśmy ziarna od plew. Oto, co przewidujemy:

Łaska dla Windows XP

Prawie pewne wydaje się, że Microsoft ogłosi przedłużenie wsparcie dla XP do końca przyszłego roku i nie zakończy go, jak wcześniej zapowiadano, 30 czerwca 2008. We wrześniu minionego roku, po skargach klientów korporacyjnych koncern zdecydował się na przedłużenie wsparcia do czerwca. Nikomu nie trzeba przypominać, że migracja przedsiębiorstw na Vistę przebiega bardzo powoli. Sytuacja ta nie zmieni się co najmniej do końca pierwszej połowy 2008.

Windows XP wciąż pozostaje najpopularniejszym i jednym z bardziej cenionych przez użytkowników (tak wynika m.in. z opinii czytelników komentujących teksty w naszym serwisie) systemów operacyjnych na świecie. Z ostatnich danych serwisuhttp://Ranking.pl wynika, że obecnie korzysta z niego blisko 91% polskich internautów.

2008 - jaki będzie ten rok?

SP3 dla WIndows XP na razie dostępny jest w wersji testowej

Nie bez znaczenia będzie też z pewnością udostępnienie przez Microsoft trzeciego Service Packa dla Windows XP - dodatek ten jest już testowany i powinien pojawić się najpóźniej za kilka miesięcy (więcej informacji na temat SP3 znaleźć można w tekście "Microsoft: Windows XP SP3 do pobrania".